top of page
  • Снимка на автораStefan Ivanov

Римските терми на перлата на балнеолечението в провинция Тракия на Римската империя – античен град Диоклецианопол в днешен Хисаря

Актуализирано: 24.07

За никого не е тайна, че Хисаря се слави с уникалните си многобройни лековити горещи минерални извори. Така е било и в древни времена, когато същите тези извори, бликали на същите тези места.


Римските терми са разположени в парк "Момина сълза" и са част от римския жилищен комплекс, който обхваща площ от над 3000 квадрата. Открити са през 1935 година. Захранват се с гореща минерална вода от извор "Топлица".


Римските терми в Хисаря
Римските терми в Хисаря след реставрацията от 2023 г.

Римските терми в Хисаря са едни от малкото запазени автентични римски бани в Европа.


Съхранени са почти изцяло и определено впечатляват със своята оригиналност. Какво имам предвид под факта, че римските терми в любимия Хисаря са уникални? Дори и днес, почти две хиляди години по-късно, тук във всеки басейн се лее вода, гореща лечебна минерална вода! Всеки басейн е пълен с бистра като сълза гореща минерална вода! Потапям ръката си – невероятно! Та тя е топла!

Феноменално!


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Калдариум в римска баня

През лятото на 2023 г. тук текат мащабни археологически разкопки. Съвсем случайно археолозите се натъкват на цялостна и непокътната автентична мраморна плоча на възраст 1900 години – датирана е около 152 година след Христа. Плочата е с размери 1 метър и 30 сантиметра на 70 сантиметра и съдържа надпис на гръцки език. Разчитането на надписа разкрива кой е управлявал финансите на провинция Тракия и кога точно е започнал строежа на баните.


Мраморната плоча е открита в специално помещение – дълбок басейн, който е култово място и е посветена на Тит Аврелий Фулвий Бойоний Арий Антонин Пий (на латински: Titus Aurelius Fulvius Boionius Arrius Antoninus Pius, римски император, управлявал Римската империя от 138 до 161 г., член на династията на Антонините и четвърти поред от т.нар. Петима добри императори) и Марк Аврелий Антонин (на латински: Marcus Aurelius Antoninus, римски император и философ, спадащ към династията на Антонините и последния от Петимата добри императори, философът на императорския трон, управлявал Римската империя от 161 до 180 г. (от 161 до 169 г. съвместно с Луций Вер, от 169 до 177 г. – еднолично, от 177 до 180 г. – заедно със сина си Комод).


Текстът носи безценна информация, че баните са построени в средата на II-ри век, а финансите на провинция Тракия са били управлявани от Волузий Север.


Надписът е поставен по времето на Галоний Фронтон (Гай Галоний Фронтон Квинт Марций Турбон, на гръцки: Γαλλονιου Φροντωνοσ; на латински: Gaius Gallonio Frontone Quinto Marcio Turbone, римски управител на провинция Тракия (legatus Augusti pro praetore Thraciae) по времето на август Антонин Пий в периода 152 – 153 г., участвал в издаването на монетни емисии чрез градската управа на Филипопол (Пловдив)).


Мраморната плоча е дарение, направено от Елиа Бендида и нейния съпруг, за термите в императорското владение тук, край минералните извори.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря

След обявяване на мястото за императорско владение е започнало строителството на римските терми, които след това се превръщат в спа столица на провинция Тракия и на Балканите.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Калдариум в римска баня

Навлизане преминавам първо през аподитериума (apodyterium) или казано по друг начин – съблекалнята. Навремето посетителите тук са се събличали и са оставяли своите вещи.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Аподитериум (apodyterium) или още съблекалнята

Отляво на пътеката, по която вървя, се вижда огромна арка и остатъци от втора такава.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Арките на централния вход

Твърди се, че тук се е намирал първоначалният вход към термите. Вероятно е арките да са били три на брой.


Продължавам по пътеката. Следва предверието, където навремето е имало мраморен жертвеник (ара).


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Гипсова плоча (копие), показваща трите нимфи

Древните римляни отлично познавали лечебната сила на лековитите минерални извори, ето защо в близост израствали не само римски терми (древни минерални бани), но и светилища на техните (по онова време) богове-лечители.


Оригинална оброчна плочка, изобразяваща трите нимфи (Археологически музей град Хисаря)
Оригинална оброчна плочка, изобразяваща трите нимфи (Археологически музей град Хисаря)

Влизам в калдариума (caldarium). Това е вид парна баня с висока влажност на въздуха и умерено нагряване (обикновено в температурния диапазон между 37°C до 45°C), обогатен с етерични масла и есенции.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Калдариум (caldarium)

Калдариумът е най-горещото помещение в римската баня. Използва се силата на горещата пара за изхвърляне на вредните токсини от тялото. Идеално се съчетава с последващо охлаждане.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Калдариум (caldarium)

Минералната вода от главния извор по оригинални керамични тръбопроводи на почти две хиляди години достига до първия басейн, като температурата ѝ в този момент е 40 градуса по Целзий. Чрез автентични преливници водата преминава във втори басейн, като по този начин естествено се охлажда.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Калдариум (caldarium)

Не мога да повярвам! Това са все още действащи автентични минерални бани на почти две хиляди години, оригинално проектирани и замислени! Та това е уникално!


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Калдариум в римска баня

В калдариума има три басейна с минерална вода. Тук е и прочутият басейн с лъвската глава, от чиято уста и днес се лее вода.



Оригиналната лъвска глава на калдариума на римските терми в град Хисаря днес може да се види в археологическия музей в града. В задната част на главата е закрепена тръба, по която е струяла горещата минерална вода, изливаща се от устата на лъва.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря

Изумен и дълбоко впечатлен продължавам напред. Следва тепидариума (tepidarium).


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Тепидариум (tepidarium)

Тепидариумът е вид топло помещение, в което тялото се е подготвяло за водните процедури.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Тепидариум (tepidarium)

Преди и след къпането тук са се извършвали лечебни процедури – масажи и намазване с благовонни масла.


Следват баните и басейните.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Басейн преди реставрацията от 2023 г.

Те са градени със смесена зидария, с дебелина на стените от един до два метра.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Басейн след реставрацията от 2023 г.

В централния басейн дори е запазен и гейзерният изход на извора, който е заемал централно място в него.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Централният басейн преди реставрацията от 2023 г.

Подът и стените са облицовани с бял мрамор, който и днес може да се види тук.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря
Централният басейн след реставрацията от 2023 г.

Имало е помещения за топла и студена баня, място за почивка, два басейна с размери 15 метра на 5 метра и дълбочина метър и половина.



В банята е била изградена специална хипокаустна система (hypocaustum) за отопление, използваща естествено течащата гореща вода.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря

Чрез водата се е поддържала необходимата температура, което е спомагало за изпотяване на тялото и извеждане на токсините от него.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря

Керамични тръби отвеждали топлата вода под мраморните плочи на пода, а нагоре, между двойните стени, се насочвала топлата пара.


Разкопките продължават и кой знае какви тайни скоро ще бъдат разкрити.


Автентични римски терми (бани) в Хисаря

А сега се облегнете спокойно във вашето меко кресло и се оставете на мене да ви разведа из тези невероятно добре запазени бани!



През 1976 година с Решение на МС №199 пространството, заградено с крепостните стени на римския град Диоклецианопол, е обявено за Национален археологически резерват!


Римските терми на перлата на балнеолечението в провинция Тракия на Римската империя – античен град Диоклецианопол в днешен Хисаря са включени в маршрут:



А защо да не ви предложа и няколко фантастични идеи за маршрути?!


Чудесно предложение, нали!


По този начин всеки от вас ще може да се наслади на забележителностите на този чуден град по един несравним начин!



И вашият престой в най-любимия Хисаря ще се превърне в едно незабравимо и впечатляващо преживяване!


Представените тук идеи за маршрути са напълно разнообразни, така че да е възможно от тях да се възползват хора от всяка възраст – млади семейства с малки дечица, влюбени двойки, добри и верни приятели, млади по дух, но със сребро в косите герои или иначе казано – всички любители на спокойствието, тишината и разходките сред безмерни чудеса и късчета история.



За всеки от маршрутите ще откриете подробно описана информация – тип на маршрута, обща дължина и времетраене, подходяща екипировка, възрастови ограничения, през какви забележителности преминава и през кой сезон на какви природни гледки да се удивите.



Ето ги и тях:



Разветите знамена на община Хисаря и Република България в центъра на град Хисаря, България

Такъв си е нашият любим Хисаря!


Как се стига до град Хисаря?

Хисаря е град в Южна България. Намира се в област Пловдив и е административен център на община Хисаря.


Град Хисаря се намира в централната част на България, под южните склонове на Същинска Средна гора, на 346 метра н.в. Отстои на около 25 километра южно (на около 27 минути с автомобил) от град Карлово.


Хисаря отстои на:


  • 176 километра (на около 2 часа и 5 минути с автомобил) от столицата

  • 45 километра (на около час с автомобил) от град Пловдив

  • 394 километра (на около 4 часа и 38 минути с автомобил) от град Варна

  • 278 километра (на около 2 часа и 43 минути с автомобил) от град Бургас



Античен град в курорта Хисаря е обявен за недвижима културна ценност (паметник на културата) с категория национално значение – археологически резерват и народна старина.


Хисарската крепост, крепостните стени и крепостните съоръжения са обявени за недвижима културна ценност (паметник на културата) с категория национално значение – народна старина и архитектурно-строителен паметник на културата от Античността и Средновековието.


Как се стига до римските терми?

Римските терми се намират в парк "Момина сълза" северно от водопиен павилион "Момина сълза".




Какво може да се посети в близост?

Само на 15 километра източно от град Хисаря (на около 16 минути с автомобил) ще откриете град Баня – извор на здраве и красота.


Град Баня, Карловско
Баня – извор на здраве и красота

В град Баня може да посетите Царския дворец.


Царският дворец в град Баня, Карловско
Царският дворец в Баня, Карловско

А също да се насладите на една очарователна банска разходка, докато наоколо цъфтят хиляди червени рози.


Цъфтящ червен розов храст в град Баня, Карловско
Цъфтящ червен розов храст в Баня, Карловско

На 12 километра източно от град Баня (на около 18 минути с автомобил) се намира очарователния язовир "Домлян", който е една великолепна идея за разходка през всеки сезон.


Язовир "Домлян"
Язовир "Домлян"

В село Домлян цъфтят уникално красиви розови храсти, които може да разгледате.


Цъфнала червена роза
Домлянска червена роза

Само на 16 километра югоизточно от село Домлян (на около 23 минути с автомобил) ще откриете китното българско средногорско бижу Свежен, известно като Архитектурно-исторически резерват Свежен или АИР Свежен.


Свеженската часовникова кула
Свеженската часовникова кула

Паметник на полковник Владимир Серафимов в село Свежен
Паметник на полковник Владимир Серафимов

Над паметника се извисява стройната бяла осанка на храм "Свети Свети апостоли Петър и Павел".


Храм "Свети равноапостоли Петър и Павел" в село Свежен
Храм "Свети равноапостоли Петър и Павел" в село Свежен

Типичен представител на свеженските архитектурни обекти е Серафимовата къща – една от най-старите в цял АИР Свежен. Този дом е една от най-старите типологии запазени автентични дървени къщи от българското средновековие в периода на османското владичество и една от малкото сгради на повече от 300 години, запазени у нас.


Къща-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен
Къща-музей на полковник Владимир Серафимов в Свежен

Родната къща, в която е роден и израсъл полковник Владимир Серафимов – Освободителят на Родопите, която понастоящем е превърната в къща-музей, е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност, обявена в ДВ бр. 86 от 1986 година като единичен архитектурно-строителен паметник на културата с категория "Национално значение".




Средновековна аджарска църква "Свети Георги" в село Свежен
Средновековна аджарска църква "Свети Георги"

В близост до руините на старата аджарска средновековна църква "Свети Георги" са разкрити основи – останки от килии, измазани с мазилка от кал върху стените, за които се предполага, че навремето са били обитавани от преписвачите-калиграфи на Аджарската книжовна школа.


Руините на старата църква "Свети Георги" в село Свежен
Руините на старата църква "Свети Георги" в село Свежен

Само на 11 километра югоизточно от село Свежен (на около 16 минути с автомобил) ще откриете село Бабек. В близост е разположен язовир "Бабек", край който да направите чудна разходка.


Язовир "Бабек" в полите на Сърнена Средна гора
Язовир "Бабек" в полите на Сърнена Средна гора

На 22 километра южно от село Свежен (на около 29 минути с автомобил) се намира град Брезово. В Брезово в делничен ден се отбийте до общината, за да разгледате изложбата, посветена на най-добрия портретист на Бетовен – Минчо Кацаров.


Минчо Кацаров – най-добрият портретист на Бетовен
Минчо Кацаров – най-добрият портретист на Бетовен

От Брезово е и друг голям български художник – Златьо Бояджиев. Къщата му в град Брезово е отворена за посещение и всеки желаещ може да я разгледа.


Роден дом на Златьо Бояджиев в град Брезово
Роден дом на Златьо Бояджиев

В Брезово не бива да пропускате да посетите старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи.


Старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи
Старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи

Точно срещу сградата на училището се издига църква "Свети Димитър", строена през 1843 година.


Храм "Свети Димитър" в град Брезово
Храм "Свети Димитър" в град Брезово

Само на около 26 километра от село Свежен (на около 39 минути с автомобил) може да разгледате Кутела.


Кутелът в Сърнена Средна гора
Кутелът в Сърнена Средна гора

Съвсем наблизо е и кичестия габър.


Природна забележителност "Кичест габър" край село Турия
Кичестият габър край Турия

На 8 километра северно от кичест габър (на около 9 минути с автомобил) се намира село Турия. В село Турия може да разгледате родния дом на Чудомир.


Роден дом на Чудомир в село Турия
Родната къща на Чудомир в село Турия

В село Турия може да преминете по автентичен римски мост "Скока".


Автентичен римски мост "Скока" в село Турия
Автентичен римски мост "Скока" в село Турия

На 4 километра североизточно от село Турия (на около 7 минути с автомобил) се намира град Павел баня – горещи минерални извори и аромат на рози.


Резбованият бряст на Павел баня
Резбованият бряст на Павел баня

На 3 километра източно от град Павел баня (на около 40 минути с автомобил) ще откриете

село Виден. Край селото все още се извисяват гордите руини на чудната църква "Св. Анастасий".


Руините на храм "Св. Анастасий" край село Виден
Руините на храм "Св. Анастасий" край село Виден

Само на 30 километра североизточно от град Хисаря (на около 30 минути с автомобил) се намира Калофер.


Изглед към Балкана, мемориален комплекс "Христо Ботев" в град Калофер и водопад Райско пръскало
Изглед към Балкана, мемориален комплекс "Христо Ботев" в град Калофер и водопад Райско пръскало

Какво може да посетите в Калофер?

На входа на града се издига паметник на Калифер войвода, за когото легендите твърдят, че е дал името си и заедно с неговите четници са основали град Калофер.


Паметник на Калифер войвода в град Калофер
Паметник на Калифер войвода в град Калофер

Повече от 100 години са изминали от появата на едно от най-фините женски ръкоделия, наречено с право бялата магия – калоферската дантела. За това време тя не само се е съхранила, но е претърпяла и развитие, като от занаят, осигуряващ прехраната на калоферки, се превръща в изкуство.



Заповядайте в творческия център на калоферската дантела, за да се насладите на таланта на сръчните калоферки.


Музей на просветното дело (Даскал Ботьовото училище) в град Калофер
Музей на просветното дело (Даскал Ботьовото училище)

Срещу творческия център се намира музея на просветното дело, разположен в реставрираната сграда на прочутото Даскал Ботьово училище в Калофер.


Възрожденски храм "Свето Успение Богородично" се намира в централната част на Калофер. Историята на храма е изключително интересна, ето защо ви каня най-учтиво да я научите.


Възрожденски храм "Свето Успение Богородично" в град Калофер
Възрожденски храм "Свето Успение Богородично"

Възрожденски храм "Свето Успение Богородично" е разположен вдясно от Мемориален комплекс "Христо Ботев", в подножието на хълм, на който се извисява величественият монумент, към който сега ви приканвам да поемем.


Мемориален комлекс "Христо Ботев" в град Калофер
Мемориален комлекс "Христо Ботев"

В Калофер се намира Национален музей "Христо Ботев", номер 45 от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз.


Национален музей "Христо Ботев" в град Калофер
Национален музей "Христо Ботев"

Храм "Свети Атанасий Превелики" се намира в близост до центъра на Калофер. Той е единствената калоферска църква, разположена на десния бряг (южно) на река Тунджа.


Храм "Свети Атанасий Превелики" в град Калофер
Храм "Свети Атанасий Превелики"

Калофер е заобиколен от изключително красива природа! За да ѝ се насладите подобаващо ви съветвам да поемете по екопътека "Бяла река".



Само на 25 километра северно от град Хисаря (на около 27 минути с автомобил) ще откриете град Карлово. В Карлово препоръчвам да си направите разходка до Етнографски комплекс "Старинно Карлово".



Включва пет къщи – паметници на културата със забележителна културна стойност. Това са:



Всяка от къщите поражда свое уникално послание, което отправя госта в различни посоки, провокира у него желания и спомени, кара го да мечтае.


Целостта на архитектурния ансамбъл е уникална и неподражаема и всеки посетител би могъл да усети онзи велик възрожденски дух, който все още броди по тесните калдъръмени улички на "Старинно Карлово".


Етнографски комплекс "Старинно Карлово" е обект номер 44б от 100-те национални туристически обекта.


В Карлово препоръчвам да си направите разходка до красивия водопад Сучурум.


Водопад Сучурум в град Карлово
Водопад Сучурум в Карлово

Само на 5 километра западно от град Карлово (на около 6 минути с автомобил) се намира град Сопот.


Върху историческия хълм Трапето, където навремето се е издигала църквата "Света Богородица", известна като Горната черква, опожарена през 1877 година от турците, днес откривам параклис "Покров Богородичен" – точно срещу композицията "Аз съм българче".


Параклис "Покров Богородичен" в град Сопот
Параклис "Покров Богородичен"

Ако поемете от хълм Трапето по пътеката в посока възрожденски храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел", ще се озовете пред дверите на храма за нула време.


Храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел" в град Сопот
Храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел"

След изграждането на възрожденската черква до по-старото духовно средище – Девическият манастир (метохът), това място продължава да бъде център на културния живот в Сопот и дори прераства в един своебразен духовно-просветен комплекс.


Девически манастир "Въведение Богородично" (метоха) в град Сопот
Девически манастир "Въведение Богородично" (метох)

Девически манастир "Въведение Богородично" (метох) е обявен за недвижима културна ценност (НКЦ) народна старина и архитектурно-строителен паметник на културата с категория национално значение.


Девически манастир "Въведение Богородично" (метох) е обект номер 43 от 100-те национални туристически обекта на България.


През 1851 година южно от възрожденски храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел", насред черковния двор, отваря врати девическо взаимно училище, известно като Радиното училище, което се смята за приемник на килийното училище в съседния девически метох.


Девическото (Радино) училище в град Сопот
Девическото (Радино) училище

Вземам си довиждане с Радиното училище и се отправям в посока Етнографски и занаятчийски център "Сопотски еснафъ".


Етнографски и занаятчийски център "Сопотски еснафъ"
Етнографски и занаятчийски център "Сопотски еснафъ"

Патриархът на българската литература Иван Вазов е роден на 9 юли 1850 година в град Сопот в старата къща на своя род.


Къща-музей "Иван Вазов" в град Сопот
Къща-музей "Иван Вазов"

През 1964 година къща-музей "Иван Вазов" е обявена за паметник на културата от национално значение.


Къща-музей "Иван Вазов" е обект номер 43 от 100-те национални туристически обекта на България.


Усетил зова на Балкана, скоро съм в полите на Стара планина.


Първа спирка по пътя ми е автентичната воденица на дядо Стоян от Вазовия роман "Под игото".


Дядовата Стоянова воденица се намира до пътя, водещ към началната станция на седалковия лифт, в северозападния край на града.


Дядо Стояновата воденица в град Сопот

От Дядовата Стоянова воденица се отправям към Сопотски мъжки манастир "Възнесение Господне", който се намира в близост.


От Сопотски мъжки манастир "Възнесение Господне" стартира пътеката към величествения и така обаятелен Сопотски водопад на река Манастирска.


Сопотски водопад на река Манастирска
Сопотски водопад на река Манастирска

Ето го сърцето на водопада, което непрестанно бие в такт с Балкана.


Само на около 65 километра северно от град Хисаря (на около час и 16 минути с автомобил) ще откриете паметник "Арка на свободата", който е издигнат връх Горалтепе (1595 метра) в близост до Троянския проход (прохода Троян – Кърнаре).

Оттук се откриват невероятни панорамни гледки към Северна и Южна България.


Паметник "Арка на Свободата"
Паметник "Арка на Свободата"

Само на 48 километра северно от град Хисаря (на около 48 минути с автомобил) се намира уханното на рози село Розино, край което напролет цъфтят хиляди благоуханни рози.


Цъфтящи маслодайни рози край село Розино, област Пловдив
Розите на Розино

На 33 километра западно от град Карлово (на около 34 минути с автомобил) ще откриете историческото градче Клисура.


Надпис "Аз обичам Клисура" край град Клисура
Изглед към Клисура от монумент "Боримечката"

Връщайки се обратно в посока Подбалканския път, продължете в посока град Бургас.

Скоро ще видите, че пътят се разклонява. Продължете направо, без да вземате завоя, който ще ви изведе на Подбалканския път. От мястото стартира пътека през гората, която ще ви изведе до паметника на Априлци, извисяващ се в местност Зли дол, издигнат през 1961 година в чест на 85-тата годишнина от онези паметни събития.


Паметник на Априлци в местност Зли дол край град Клисура
Паметник на Априлци в местност Зли дол край град Клисура

Само на 3,7 километра западно от град Клисура (на около 5 минути с автомобил) ще откриете красивия Клисурски водопад.


Клисурски водопад на Побалканския път край град Клисура
Клисурски водопад на Побалканския път край град Клисура

Само на 44 километра западно от град Карлово на самия Подбалкански път се намира очарователния Антоновски водопад (още Антонски водопад или Пеперудата).


Антоновски водопад

В близост до Антоновски водопад се намира спокойното, зелено и така красиво селце Антон.


Село Антон
Село Антон

Само на 6 километра западно от село Антон (на около 9 минути с автомобил) се намират величествените руини на Еленска базилика, които в никакъв случай не бива да пропускате да посетите.


Еленска базилика край град Пирдоп
Еленска базилика край град Пирдоп

В близост до руините на Еленска базилика, като спомен за погубения български манастир, през 2010 година е издигнат и осветен параклис "Св. Илия".


Параклис "Свети Илия" край град Пирдоп
Параклис "Свети Илия" край град Пирдоп

Само на 5 километра южно от село Антон (на около 6 минути с автомобил) се намира китното средногорско бижу Душанци.


Народно читалище "Светлина" в село Душанци
Народно читалище "Светлина" в село Душанци

Нека разходката ви отведе и до красивия храм "Св. св. Кирил и Методий".


Храм "Св. Св. Кирил и Методий" в село Душанци
Храм "Св. Св. Кирил и Методий" в село Душанци

Душанци е възхитително място през всеки сезон! Доказателство за това са великолепните фото моменти с чудесната коледно-новогодишна украса, носеща толкова наслада за сетивата ни!


Коледно-новогодишна украса в село Душанци
Коледно-новогодишна украса в село Душанци

В края на селото не пропускайте да се отбиете вляво, където ви очаква автентичен римски мост Куфарита.


Автентичен римски мост Куфарита в село Душанци
Автентичен римски мост Куфарита в село Душанци

Продължавайки след мост Куфарита, пътят ще ви отведе до параклис "Св. Георги" над Душанци, откъдето ще се насладите на чудна гледка към цялата Златишко-Пирдопска котловина.


Параклис "Свети Георги" над село Душанци
Параклис "Св. Георги" над село Душанци

Пътят след селцето ще ви отведе до язовир "Душанци" – великолепен през всеки сезон!


Приказен през зимата, когато старият и суетен Балкан е наметнал дебелия си бял кожух и се наслаждава на своите отражения в ледените води на язовир "Душанци".


Язовир "Душанци" през зимата
Язовир "Душанци" през зимата

Очарователен на границата между пролетта и лятото, когато всичко около язовир "Душанци" е прелестно зелено и свежестта на водата очарова всичко наоколо!


Язовир "Душанци" между пролетта и лятото
Язовир "Душанци" между пролетта и лятото

Вълшебен през есента, когато всеки лист е цвят и магията разкрива своите цветни отражения в палитрата на водата в язовир "Душанци".


Язовир "Душанци" през есента
Язовир "Душанци" през есента

Само на 13 километра западно от село Антон (на около 15 минути с автомобил) ще откриете град Златица – златен град на чешми и на Дядовата ръкавичка.


Изглед към Златица
Изглед към Златица

Златица е един от моите любими градове, в които обичам да се връщам отново и отново!


Какво може да посетите в Златица?

В центъра на града непременно се повеселете лудо в парк "Дядовата ръкавичка".


Парк "Дядовата ръкавичка" в град Златица
Парк "Дядовата ръкавичка" в град Златица

Старата часовникова кула в град Златица
Старата часовникова кула в град Златица

От старата часовникова кула се насочвате към североизточна част на Златица, северно от ЖП линията, където се намира улица "Стара планина". Поемайки по нея, скоро ще се озовете извън северните покрайнини в подножието на Балкана, където бученето ще ви насочи, че приближавате Златишки водопад.


Златишки водопад
Златишки водопад

В непосредствена близост до самия водопад се намират стълбите, които ще ви отведат до параклис "Свети Кирик и Юлита". От мястото се разкрива изключително красива гледка към цялата Златишка долина.