Скоро пролетта ще отстъпи място на лятото в безкрайния кръговрат на живота.
Ето ме и мен – пътувам през невероятно красивата и очарователно-вълшебна Сърнена Средна гора през един от най-възхитителните и пленителните като хубост проходи, които изобщо съществуват – по пътя Брезово – Павел баня.
Името му е Свети Никола и макар че в България няколко прохода носят това име, този е единственият, криволичещ на границите на области Пловдив и Стара Загора – в сърцето на Сърнена Средна гора.
Били ли сте тук?
Това място не прилича на никое друго в България!
Тук е изключително красиво!
Вековната букова гора е стара и същевременно млада – не мога да си го обясня.
Разхождаш се по пътеките – из дебрите на този лес и усещаш нещо, нещо живо и величествено, нещо, което е тук от много, много дълго време и същевременно е ново и младо.
Брезово, Зелениково, разклонът за Бабек и Свежен, Розовец...
Пътят се вие, завой след завой, рид след рид, гората е жива...
Преминавам границата на област Пловдив и съм вече в област Стара Загора.
Пътувам към поредната история, към поредното вълшебство, към поредната невъзможна действителност.
Пътувам към едно дърво...
Името му е:
Кичест габър
Община Павел баня е изградила специална отбивка край пътя, така че всеки посетител на този столетник да може да дойде, да отбие, да се порадва, така, както направих и аз.
В момента, в който видите табелата от лявата ви страна (в случай че пътувате в посока от Брезово към Павел баня) ще видите и отбивката.
Широко е тук – спокойно може да оставите своя автомобил под сенките на дървесата и със сигурност няма да пречите на движението, колкото и да се наслаждавате на гледката.
Гледката
Тук винаги е красиво! Особено през пролетта, когато дъждът е вдъхнал живот във всеки лист, стрък и стебло, а Слънчо е окъпал с щедри лъчи зелената полянка и короните на дърветата наоколо.
Небивало дърво
При все, че този вид средно живее около 350 години, столетникът насреща ми не би следвало да е там и да ме очаква.
Този "на практика не би следвало да съществува" екземпляр е на достолепната възраст от 7 века и изглежда така, сякаш се надсмива над времето.
7 столетия красота и съвършенство
Това го прави жив свидетел на края на Второто българско царство. Всъщност е започнал своя живот, тъкмо когато Шишмановци са застанали начело на държавата.
Иначе казано, когато Михаил-Асен III Шишман се възкачва на престола, някой донася тук семенце, което намира добра почва, чувства се възхитително и скоро поникналата млада фиданка вече се радва на първите огрели я в изобилие слънчеви лъчи.
Разказвам, че някой го е посял, защото в цяла Сърнена Средна гора няма друг негов представител, т.е. това е единственият екземпляр тук.
Уникален. Рядък. Ценен.
Даже безценен!
Семенцето покълва, защото условията тук много му допадат. Расте силно, здраво и много красиво дърво – с огромна и развита коренова система дълбоко в земята и огромна кичеста корона, разперена към небесата.
Красавец напет! Кичест габър. Единствен. Безценен. Рядък. Уникален.
Лека-полека дървото надживява и 5-те века робство.
Обявен е за вековно дърво със Заповед № 1038 от 16 май 1961 г. и е вписан в Националния регистър на вековните дървета под № 379.
Днес кичестият габър е под надзора на РИОСВ Стара Загора.
Извисява се на 14 метра височина, а около него вече са се появили и негови наследници, което реално го прави единственото вековно дърво на тази достолепна възраст на територията на Балканите.
Прекарах известно време около столетника.
Птици огласяха тишината наоколо с вълшебната си музика, извираща из дълбините на големите им сърца, сливайки се със зеленото безвремие.
Слънчо пръскаше животворни лъчи върху ни и ни топлеше и галеше.
Никой не нарушаваше тази съвършена и пълна хармония и аз запечатах всичко това във филм.
Филмът
Скъпи приятели на "Фото моменти", представям ви "Кичест габър". В този мой филм музиката е автентично създадена и изпята от хора на птиците под диригентството на Твореца.
Как се стига до кичестия габър?
Кичестият габър се намира край пътя в прохода на Сърнена Средна гора между градовете Брезово и Павел баня.
Какво може да се посети в близост?
Съвсем наблизо до "Кичест габър" може да разгледате Кутела.
На 8 километра северно от "Кичест габър" (на около 9 минути с автомобил) се намира село Турия.
Тук може да разгледате родния дом на Чудомир.
На площада пред къщата на Чудомир може да видите паметник на родения в Турия Ботев четник Цанко Минков Дечев – Комитата.
В село Турия може да се насладите на автентичен римски мост "Скока".
На 4 километра от село Турия (на 6 минути с автомобил) се намира град Павел баня – горещи минерални извори и аромат на рози.
На 3 километра източно от Павел баня (на около 5 минути с автомобил) ще откриете село Виден.
Край селото все още се извисяват гордите руини на чудната църква "Св. Анастасий".
Само на 23 километра от Павел баня (около 24 минути с автомобил) се намира град Казанлък.
В Казанлък може да разгледате музея на розата.
След като разгледате богатата експозиция на музея ви предлагам да направите една релаксираща разходка из чудните алеи на парк "Розариум" в град Казанлък.
В град Казанлък ви предлагам да разгледате и храм "Свети Илия", известен също като Куленска черква.
Само на 5 километра южно от град Казанлък (на около 8 минути с автомобил) се намира село Бузовград, откъдето стартира чудното приключение екопътека "Пътека през вековете".
За нищо на света не бива да го пропускате!
На 50 километра източно от Казанлък (на около 40 минути с автомобил) ще откриете язовир "Жребчево".
Край язовира все още се извисяват руините на потопената църква "Свети Иван Рилски".
На 23 километра югозападно от "Кичест габър" (на около 30 минути с автомобил) ще откриете село Бабек. В близост е разположен язовир "Бабек", край който да направите чудна разходка.
Само на 10 километра северно от село Бабек (на около 16 минути с автомобил) ще откриете Архитектурно-исторически резерват Свежен.
В село Свежен може да разгледате храм "Свети апостоли Петър и Павел".
Може да посетите руините на старата църква "Свети Георги", край които са разкрити основи – останки от килии, измазани с мазилка от кал върху стените, за които се предполага, че на времето са били обитавани от преписвачите-калиграфи на Аджарската книжовна школа.
На 31 километра югозападно от "Кичест габър" (на около 38 минути с автомобил) се намира град Брезово.
В Брезово в делничен ден се отбийте до общината, за да разгледате изложбата, посветена на най-добрия портретист на Бетовен – Минчо Кацаров.
От Брезово е и друг голям български художник – Златьо Бояджиев. Къщата му в град Брезово е отворена за посещение и всеки желаещ може да я разгледа.
В Брезово не бива да пропускате да посетите старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи.
Точно срещу сградата на училището се издига църква "Свети Димитър", строена през 1843 година.
На 15 километра от град Брезово (на около 15 минути с автомобил) ще откриете град Раковски.
В Раковски непременно се потопете във вълшебството на българските народни приказки като посетите парк "Приказната гора".
Приказки, които паркът ще ви разкаже:
В близост се намира Адаптирана детска площадка.
И като за финал, мили мои приятели,
не бива да пропускате да разгледате
специалния албум с фото моменти –
открити, изживени, заснети и споделени с вас!
Comments