Скъпи приятели на "Фото моменти", ето че най-накрая настъпи един от първите по-топли дни на месец март и аз се отправих на чудно ново пътешествие, което бързам да споделя с всички вас.
Отправна точка за днешното ми слънчево пътешествие е село Баня, община Панагюрище.
На запад от селото се намира връх Градището (614 метра надморска височина), който ще изкачим днес.
Навлизайки в село Баня, аз се насочих към най-западния му край, където е оформен паркът на селцето.
Още с пристигането ми руините на Банско кале (Градището) се белееха насреща ми, а над тях гордо се развяваше българският трибагреник.
В тази част на селото се намира улица "Минерални извори", откъдето започва парка и където е разположена Балнеолечебницата на Баня, която функционира всекидневно без прекъсване.
Точно покрай Балнеолечебницата се намира и този мост, изграден над река Банска Луда Яна, откъдето започва пътеката към днешното ми приключение.
Ако се спрете върху моста, ще имате възможност да се насладите на реката и на един красив изкуствен водопад.
Указателната табела ме информира за правилната посока – вдясно след моста. В тази си част пътеката се вие все покрай река Банска Луда Яна.
Пътеката е ясно обозначена и реално няма как да се сбърка правилната посока.
Скоро се озовавам насред изграден чуден кът – пейки покрай реката за почивка, маси за хапване и пийване и Аязмото, изградено точно покрай реката.
Оттук тясната пътека води към Манастирска църква "Света Троица", която се белее в далечината.
Потеглям към църквата.
Край "Света Троица" работливи бански ръце са изградили невероятно красив кът за пикник насред природата – барбекю, маси, пейки, кладенец-макет и пързалка за най-малките.
Оттук минава пътеката към Банско кале (Градището) – ясно и точно обозначена чрез поредица указателни табели-стрелки, които ме упътват отлично, така че за около 20 минути (без почивки) аз съм вече почти стигнал до днешната заветна цел.
Поради голямата денивелация между началната и крайната точка е възможно нарастване на броя на почивките, което ще увеличи и общото време за изминаване на разстоянието!
Пролетта е тук! Покрай пътеката са нацъфтели превъзходни пролетни усмивки (анемонии / съсънки), които ме радват със своите цветове и ме карат да ги заснема.
Пътеката ме води на върха на възвишението, където се разделя на две – тази наляво ще ви отведе до руините на Банско кале (Градището), а тази надясно – до панорамна площадка с три пейки и фантастична гледка.
Поемам наляво.
След около минута пред мене вече се вее трибагреникът, който е поставен над руините на Банско кале (Градището).
Изградено е през ранновизантийския период и е част от Средногорската отбранителна система. Укреплението обхваща площ от 8 декара и има добре запазени сектори от крепостни стени и кули.
Крепостта е разположена на стратегическо място. Една от основните ѝ функции е да охранява римския път, които свързва Златишкото поле с Горнотракийската низина.
Село Баня се слави със своите горещи лечебни минерални извори. Така е било и преди хилядолетия, когато около същите тези извори са възникнали древни селища.
Понастоящем са разкрити части от южната крепостна стена, две кули и други градежи.
Установено е, че крепостта е използвана в два периода:
византийски – от IV век до VI век
средновековен – от XI век до XII век.
По всяка вероятност Банско кале (Градището) е превзето и опожарено при масираните нападения на хуни, авари и славяни.
Крепостта е възстановена през средновизантийския период, като повредените стени са ремонтирани и е издигната втора кула до южната крепостна стена.
Укреплението е било отново опожарено вероятно в края на ХII век по време на Третия кръстоносен поход. От този период датира един железен връх от арбалетен болт (тежка стрела), която е открита в опожарените останки до южната крепостна стена.
От руините на Банско кале (Градището) се открива чудна гледка към цялото село Баня и Бъта-Банската котловина.
След като разгледате интересните руини ви съветвам да продължите по оформената тясна пътека, виеща се покрай ръба на възвишението.
Оттук се открива прекрасна гледка към самото Банско кале (Градището).
Продължете още няколко минути по оформената пътека и тя ще ви отведе до местност Градището, а оттам и до връх Градището, откъдето също се открива феноменална гледка.
Върхът се стига сравнително бързо.
От връх Градището се разкрива 360-градусова панорама към цялата околност.
Обратният път към Банско кале (Градището) е същият, като при връщането в изходна позиция, помнете да не тръгвате веднага да се спускате надолу по пътеката, а продължете още минута напред по ръба на седловината в посока северозапад.
Ще се озовете в края на възвишението, където местни доброволци са изградили чудна панорамна площадка с три пейки, където може да поседнете, да починете и да се насладите на фантастична гледка.
Край пейките е положен оброчен кръст, а мястото е известно като Света Петка.
Като отморите подобаващо и се наситите на гледката, се върнете обратно по пътеката до Манастирска църква "Света Троица" и по обратния път покрай реката до Балнеолечебницата.
Как се стига до село Баня, Панагюрско?
Село Баня се намира в планински район. То е разположено в Същинска Средна гора, в Бъто-Банската котловина.
На югозапад от селото се намира връх Букова могила (974 метра н. в.).
През селото тече река Банска Луда Яна, която се влива в река Панагюрска Луда Яна.
Баня, Панагюрско отстои на:
137 километра (на около 1 час и 40 минути с автомобил) от столицата
79 километра (на около 1 час и 9 минути с автомобил) от град Пловдив
420 километра (на около 4 часа и 49 минути с автомобил) от град Варна
312 километра (на около 2 часа и 55 минути с автомобил) от град Бургас
10 километра (на около 13 минути с автомобил) от град Панагюрище
Почивката в село Баня, насред дивна природа, пълна тишина и в изобилие на минерални извори е изключително удоволствие, което ви приканвам да споделите и вие.
В Баня несъмнено посетете емблематичната за селцето Талпена къща, наричана още Пулева къща.
Къщата е уникален паметник на жилищната архитектура и се датира към периода от 1700 година до 1725 година. Била е притежание на богати чорбаджии от Пулевия род.
Построена е от талпи, сечени на ръка, откъдето идва и другото име, с което е известна.
От Пулевия род са и предците на шампионите Кубрат и Тервел Пулеви. Според селските регистри в Баня е роден дядо им Петър.
Талпената къща в село Баня, Панагюрско, известна още като Пулевата къща, е обявена за паметник на културата и има ценна архитектурна стойност, даваща представа за живота и миналото на банци.
В Баня не бива да пропускате да посетите и родния дом на Грую Тренчов, по-известен като Поп Груйо – Бански, български революционер, участник в Априлското въстание, воевода на чета и заклинател на участниците в Оборищенското събрание.
Как се стига до Балнеолечебницата в село Баня?
Изходна точка за днешното ни приключение е Балнеолечебницата в село Баня.
Преминете над моста, изграден над река Банска Луда Яна и поемете към манастирска църква "Света Троица", издигаща се насред местност Манастирчето.
Подминавайки белия храм, пътеката ще ви изведе нагоре към Банско кале (Градището), откъдето се разкрива впечатляваща гледка към цялото село.
Какво може да се посети в близост?
Само на 10 километра северно от село Баня (на около 13 минути с автомобил) се намира борбено Панагюрище.
Панагюрище е град в Централна България, административен център на община Панагюрище, област Пазарджик.
Панагюрище се намира в планински район – Същинска Средна гора, на 43 километра (на около 40 минути с автомобил) северно от областния град.
Панагюрище е административен център на община Панагюрище, в състава на която влизат още девет селища. Съседни населени места са: курортното селище Панагюрски колонии (отстои на около 15 километра на север), село Оборище (отстои на около 10 километра на запад), село Баня (отстои на 11 километра южно), село Бъта (отстои на около 8 километра на юг) и град Стрелча (отстои на около 12 километра на изток).
В землището на град Панагюрище се намира и селище Панагюрски колонии, което няма собствено землище.
На север от него, близо до курортното селище Панагюрски колонии, се издига връх Братия (1519 метра н.в.).
През града тече река Панагюрска Луда Яна, която след село Попинци се съединява с река Стрелчанска Луда Яна и така се образува река Луда Яна.
Гара "Панагюрище" е последната гара по ЖП линията Пловдив – Панагюрище.
През града минава шосе 37 от републиканската пътна мрежа, което свързва Доспат (в Родопите) през Златишки проход (в Стара планина) с главен път А2 – магистрала "Хемус" (при село Джурово, община Правец).
Панагюрище отстои на:
94 километра (на около 1 час и 42 минути с автомобил) от столицата
80 километра (на около 1 час и 11 минути с автомобил) от град Пловдив
421 километра (на около 4 часа и 49 минути с автомобил) от град Варна
314 километра (на около 1 часа и 2 минути с автомобил) от град Бургас
Разходката из борбено Панагюрище е несравнимо удоволствие.
20 априлий лето 1876-то!
Бунт!
Въстание!
На оружие!
Възторжените викове на борците за свобода огласят този двор!
Това е Тутевата къща в град Панагюрище – мястото, където е обявено Априлското въстание!
В близост се намира и Лековата къща, която не бива да пропускате да посетите.
Оттам се отправете към площад "Райна Княгиня", където ще видите паметника на българска учителка и акушерка – Райна (Райкя) Попгеоргиева Футекова-Дипчева, ушила байрака на въстаниците и извезла със сърма лъва и огнения девиз:
Свобода или смърт!
В близост се намира и Футековата къща – родния дом на Райна Княгиня, който днес е превърнат в музей.
Къща-музей "Райна Княгиня" е обект номер 36 от 100-те национални туристически обекта на България.
Не бива да пропускате да разгледате невероятно интересната експозиция на Исторически музей Панагюрище, посветена на Априлското въстание, с оригинални реликви, свързани с героичната епопея от април 1876 г.
Дудековата къща, част от музейния комплекс, е архитектурно-историческа забележителност в Панагюрище от епохата на Възраждането. В нея е подредена етнографско-историческа експозиция, отразяваща възрожденския бит и култура.
В околностите на града има десетки тракийски могили. В една от тях – могила "Мрамор" е разкрито погребение на тракийски вожд.
Недалеч от нея през 1949 година е открито световноизвестното Панагюрско златно съкровище, датирано от периода IV – III век преди Христа.
Съкровището е намерено случайно от тримата братя тухлари Павел, Петко и Михаил Дейкови, докато копаели земята за глина. Изработено е от чисто злато и тежи 6,164 килограма.
Копия на деветте уникални златни съда са изложени в историческия музей в града, а оригиналите обикалят музеите по света и в България.
Чудна музикална водна атракция тук са уникално красивите, феерично-вълшебните и така цветни панагюрски фонтани, които задължително ви съветвам да посетите, когато гостувате на този красив средногорски град.
Ще станете свидетели на една от трите музикални програми – вихрен, шеметен танц, в който се преплитат музикални ноти, заслепяваща светлина, тонове цвят и хиляди пръски вода!
Какво?! Не ми вярвате?! Ами уверете се сами!
Музиката в това видео е на талантливия български композитор, аранжор и пианист Митко Щерев, представена по уникален, красив и така цветен и въздействащо-визуален начин.
В края на всяка година Панагюрище грейва бляскаво украсеното за посрещане на Рождество Христово.
По пътя между Историческа местност Оборище и град Панагюрище отдясно ще откриете чешма "Мечата глава".
Знаковата чешма е издигната през далечната 1966 година по случай 90-годишнината от Априлското въстание.
Пътнико!
Виж двете реки Панова и Асарел сляни тук под този мост;
тъй се сляха в 1876-то лето душите на нашите деди – ей там на Панова река на
ОБОРИЩЕ
В ПЪРВОТО БЪЛГАРСКО ВЕЛИКО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
за освобождение на България.
Свали шапка, макар от далеч, и поклони се, преди да отминеш.
1928 година
Само на 8 километра западно от Панагюрище по пътя III-801 Панагюрище – Вакарел, веднага след чешма "Мечата глава" се намира Историческа местност Оборище.
В случай че пътувате в посока от Панагюрище към Вакарел, отбивката се пада отдясно.
Само на 8 километра югозападно от Историческа местност Оборище (на около 11 минути с автомобил) се намира село Оборище.
Южно от село Оборище е издигнат параклис "Света Богородица".
Най-трудолюбивите и сръчни български ръце са превърнали мястото в истинско чудо с прекрасни пейки, място за игри за малчуганите, зелена трева, величествени гледки, алеи за разходка и едно голямо зелено сърце.
Само на около 43 километра южно от град Панагюрище (на около 40 минути с автомобил) се намира град Пазарджик, в който ще откриете градината на света и вечният пламък на мира.
Само на 14 километра югозападно от град Пазарджик (на около 18 минути с автомобил) ще откриете село Паталеница.
В село Паталеница ви препоръчвам да посетите паталенската перла – заровената църква "Свети Димитър".
В близост до селото се издига чудната Баткунска духовна обител "Св. св. Петър и Павел", в която ще откриете величествено спокойствие и красота.
Напролет феноменално красивите паталенски лавандулови поля пръскат чаромат и чар на фона на величествените Родопи.
На около 30 километра западно от град Пазарджик (на около 30 минути с автомобил) се намира чудното селце Голямо Белово.
Оттук стартира пътеката към величествените руини на Беловска базилика, които горещо ви препоръчвам да посетите.
Оттук може да продължите своето дивно приключение в античността в посока към руините на древния късноантичен и средновековен град-крепост Левке.
Само на 13 километра източно от град Панагюрище (на около 15 минути с автомобил) ще откриете чаровното бижу Стрелча.
В град Стрелча може да се насладите на пеещ и танцуващ фонтан "Балерината".
Не забравяйте да сведете глава край достолепния храм-паметник "Свети Архангел Михаил", който се издига в град Стрелча.
На обширна територия, разположена между китните средногорски градчета Копривщица и Стрелча ще откриете няколко древни мегалитни светилища – Скумсале, Исара, Киселица, Кулата.
Само на 22 километра северно от град Стрелча (на около 28 минути с автомобил) се намира Археологическо-исторически резерват град-музей Копривщица – обект номер 75 от 100-те национални туристически обекта на България.
Край градчето ви предлагам да посетите впечатляващо красивата и така чаровна гара Копривщица.
В Копривщица задължително отделете време и посетете възрожденски храм "Свети Николай".
Една разходка из зелените пасбища около град Копривщица ще ви отърси от сивото ежедневие и ще ви зареди положително и аз горещо ви я препоръчвам!
Само на 35 километра източно от град Панагюрище (на около 35 минути с автомобил) се намира Старосел – поредното прекрасно българско село, събрало красотата и чара на този чуден край на България.
Само на 41 километра източно от град Панагюрище (на около 41 минути с автомобил) се намира село Паничери, в което гордо се извисява тази стройна часовникова кула.
Само на 45 километра източно от град Панагюрище (на около 45 минути с автомобил) ще имате уникалната възможност да се разходите по арт улиците на Старо Железаре.
Само на 58 километра източно от град Панагюрище (на около 58 минути с автомобил) ще откриете зеления и спокоен Хисаря.
Хисаря предлага на своите гости разнообразни и впечатляващи атракции, които съм обобщил в следните великолепни идеи за маршрути, от които всеки може да се възползва: