top of page
  • Снимка на автораStefan Ivanov

Ето го тоя Калофер, Алтън Калофер – перлата на Стремската долина

Актуализирано: 8.07

Калофер е град в Южна България. Намира се в община Карлово, област Пловдив.


Изглед към Калофер
Изглед към Калофер

Ето го тоя Калофер, Алтън Калофер,

с върхари, побелели от старост,

с керемиди червени,

като нахлурани фесове,

с менци бакърени, с песни…


Плъпнали горе на хребета,

като облаци вити

плуват стадата в мъглите.


И като древен старейшина

вече повехнал от скука

пуши с лулата Юмрука.


Калофер, Алтън Калофер.


Оня древен Калофер,

възпяван с огнени строфи,

събуждан нощем от изстрели

на непокорни ергени

и родил един гений.


Сякаш го виждам отново.


Черквата и конака,

Даскал Ботьо с калпака.


И момчето, което

сабя френгия размята

и вика в Балкана раята.


Калофер, дивен Калофер.


Спри, не бързай нататък

по нови мостове и скатове,

по пътища асфалтирани.


Запей ми пак на раздяла

"Я надуй дядо кавала"…


Научи ни да дирим по хълмове

и орляци

сила от млади юнаци,

да любим една Венета

и да умрем без въздишки

двадесет и осем годишни!


"Калофер"

Владимир Голев


Калофер се намира почти в идеалния център на България, което го прави изключително удобна дестинация за посещение от всяка една част на страната. Тук има много какво да се види – като се започне от богатата история и културното наследство и се стигне до прекрасната природа на Стара планина.


Паметник на Христо Ботев, Стара планина, връх Ботев и водопад Райско пръскало
Паметник на Христо Ботев, Стара планина, връх Ботев и водопад Райско пръскало

Около Калофер също има огромен брой забележителности, разположени в намиращите се наблизо селища: Карлово (17 км), Сопот (22 км), Хисаря (30 км), Старосел (50 км), АИР Свежен (33 км), Казанлък (39 км), Пловдив (65 км), Златица (80 км), и Копривщица (72 км).


Добре дошли в Калофер
Добре дошли в Калофер

Калофер е разположен в южните склонове на Стара планина, на 625 метра надморска височина. Заема територия от 134 хка.


Добре дошли в Калофер
Добре дошли в Калофер

Калофер възниква като нов град към средата на XVI-ти век. Оттогава датират преписките в ръкописи и старопечатни книги, в които се споменава името на селището. Неговото създаване е свързано с легенда, обвеяна с героизъм и романтика и свързана с непристъпните вековни гори, из които се скитала дружината на Калифер войвода.


Паметник на Калифер войвода в Калофер
Паметник на Калифер войвода

Икономическият просперитет, относителната политическа самостоятелност и преди всичко окопитените честни и работливи калоферци превръщат своя град в един от центровете на Българското национално възраждане.


Добре дошли в Калофер
Добре дошли в Калофер

През следващите векове Калофер израства като важен културен и търговски център.


Река Тунджа в центъра на град Калофер
Река Тунджа в центъра на града

В средата на XIX-ти век селището е относително богато, заради което е наричано Алтън Калофер, което ще рече Златен Калофер и е известен като перлата на Стремската долина, като повечето му жители се занимават с производството на шаяк, има няколко по-едри търговци, а доста калоферци работят в Цариград като абаджии. Според свидетелства на посетили града през 1861 година американски мисионери, той има 7500 жители, изцяло българи.


Чешма в центъра на град Калофер
Чешма в центъра на града

Калофер преживява истински стопански разцвет през XIX-ти век, когато се утвърждава като гайтанджийско и абаджийско средище, и в един от центровете на розопроизводството в Карловския край. Едни от най-видните търговци и занаятчии в Цариград, Одеса, Букурещ и Виена били калоферци. Богатите фамилии Тъпчилещови, Тошкович, Золотович разнасяли славата на малкия подбалкански градец.


Изглед към град Калофер
Изглед към града

Когато на следнята сутрин разгледах откъм юг любезния Калофер в блясъка на пълната слънчева светлина, обкръжен от най-ясно синьо лъчезарно небе, с красиви към прохода и амфитеатрално разположени и с лози и овощни дървеса обрасли къщи и с високи метоси и черкови с лъчезарни кубета – стори ми се, че гледам едно италианско градче.


Феликс Каниц


Повишеното материално благосъстояние на населението и щедрите дарения на калоферските търговци и занаятчии, позволяват отделянето на значителни средства за развитието на образованието. Градът се превръща в люлка на новобългарското образование.


Музей на просветното дело (Даскал Ботьовото училище) в град Калофер
Музей на просветното дело (Даскал Ботьовото училище)

Безспорната му слава като един от центровете на просвещение е свързана с името на големия книжовник, блестящ преводач и автор на учебници – Ботьо Петков. Негова е инициативата за изграждането на новото Мъжко класно училище, останало в историята като Даскал Ботьовото училище (понастоящем Музей на просветното изкуство).


Даскал Ботьо Петков в град Калофер
Даскал Ботьо Петков

Учител Ботя стоял по-горе от всички там калоферци, па и от всички почти дотогавашни учители. Нещо повече: по онова време рядко имало учители като него у цяло Българско.


На 26 юли 1877 г., по време на Страшното, градът с прозвището Алтън Калофер, наричан още перлата на Стремската долина, е напълно опожарен и сринат до основи. 618 души са безмилостно изклани, а през следващите месеци от студ, глад и епидемии умират общо 1100 души.


Стара фотография на Калофер (Музей а просветното дело)
Стара фотография на Калофер (Музей а просветното дело)

Горската растителност милостиво е скрила следите, които тук-там все още могат да бъдат открити. При всяко опожаряване хората с общи усилия съграждат всичко наново, пренасяйки камъни със собствените си ръце, работейки нощем. Обикновено са започвали от църквата или манастира. С течение времето калоферци са изработили механизми за оцеляване и са развили упоритост, които черти са характерни за хората от този град и до днес.


В навечерието на Освобождението Калофер е процъфтяващ град с 5-6 хиляди жители.


Храм "Свети Атанасий Превелики" в Калофер
Храм "Свети Атанасий Превелики"

Оцелелите от зверствата на поробителите и ужасите на войната се завръщат и заварват родния си град в руини. И отново непримиримият български дух им помага да съградят от пепелищата нов град.


Музей на просветното дело (Даскал Ботьовото училище)
Музей на просветното дело (Даскал Ботьовото училище)

Но преди да издигнат домовете си, калоферци възстановяват училището и църквите си, защото знаят, че духовността е тази сила, която ще ги крепи през всичките им изпитания напред във времето.


Възрожденска църква "Успение на Пресвета Богородица" в Калофер
Възрожденска църква "Успение на Пресвета Богородица"

Храм "Свети Атанасий Превелики" се намира в близост до центъра на града. Той е единствената калоферска църква, разположена на десния бряг (южно) на река Тунджа.


Храмът се издига върху възвишение, от което се разкрива шеметна панорама към Балкана, и до него водят широки каменни стъпала.


Храм "Свети Атанасий Превелики" в град Калофер
Храм "Свети Атанасий Превелики" в Калофер

Калофер е известен не само с природата си, но и с красивите си църкви и манастири. Малка уличка отвежда до Девическия манастир, наследник на четири метоха, където получава килийна просвета първата българска учителка Анастасия Димитрова. Мъжкият манастир функционира от 1640, а женският от 1700 г. И двата манастира, въпреки многобройните си опожарявания, са отворени за посетители.


Творчески център на калоферската дантела
Творчески център на калоферската дантела

В Калофер добре запазени през годините са типичните български занаяти и традиции. Посещаването в ателиетата за плетене на прочулата се и зад граница калоферска дантела и тъкане на традиционните селски черги и китеници са част от атракциите в района. Изработката на сувенири, медни атрибути, бурета и каци за вино, красиво гравирани ножове, както и типичните български гозби на домакините ще оставят у посетителя незабравими спомени за този край.


Роза и паметника на Христо Ботев в Калофер
Роза и паметника на Христо Ботев

Повечето местни жители се занимават с отглеждането на маслодайна роза, която служи за производство на розово масло.


Учителска стая в Даскал Ботьовото училище в Калофер
Учителска стая в Даскал Ботьовото училище

В града е запазена голяма част от традиционните занаяти: тепавичарство, гайдарджийство, розо-производство. Сръчните калоферки все още тъкат красиви китеници, халища и черги.


Творчески център на калоферската дантела
Творчески център на калоферската дантела

Най-голяма слава на града след Освобождението донася един занаят, привнесен от чужбина, но развит и претворен в самобитно българско изкуство – калоферската дантела. Наричана бялата магия, тя е едно от най-фините женски ръкоделия, съхранено и до днес, което е осигурявало в миналото прехраната на калоферки.


Творчески център на калоферската дантела
Творчески център на калоферската дантела

След като Калофер е бил опожарен по време на Страшното, дантелата, която калоферки изработвали, се превръща в основно средство за препитание.


Творчески център на калоферската дантела
Творчески център на калоферската дантела

През 1910 г. в Калофер е открито първото и единствено Дантелено училище "Трудолюбие". Двугодишният курс на обучение там преминават около 1 800 жени и момичета. В това училище са получили знания и умения в създаването на совалков тип дантела.


Мемориален комплекс "Христо Ботев" в Калофер
Мемориален комплекс "Христо Ботев"

В българската история Калофер завинаги остава свързан с най-великия свой син Христо Ботев – гениален поет и войвода, блестящ публицист, един от ръководителите на българското национално-освободително движение.


Мястото, където навремето се е издигало старото мъжко килийно училище в калофер
Мястото, където навремето се е издигало старото мъжко килийно училище

Христо Ботьов Петков е роден на 6 януари 1848 г. (нов стил, 25 декември 1847 г. по стар стил) в една от стаите на старото мъжко килийно училище, намирало се в близост до възрожденски храм "Свето Успение Богородично" в центъра на Калофер.


Възрожденски храм "Свето Успение Богородично" в Калофер
Възрожденски храм "Свето Успение Богородично"

Баща му е известният даскал Ботьо Петков, а майка му – Иванка Ботева, за която съвременниците казват, че била прочута със своята хубост, гордост и силен дух.


Паметник на Иванка Ботева в Калофер
Паметник на Иванка Ботева

В Калофер се намира Национален музей "Христо Ботев", част от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз.


Народно читалище "Христо Ботев – 1869" в град Калофер
Народно читалище "Христо Ботев – 1869" в Калофер

Около града се намират ливадите на Чафадарица и пропастите на Джендема, Купена и река Тунджа, Бяла река с водопади и четиривековния Калоферски мъжки манастир, съхранил в себе си твърдината на българския верски дух.


Балканът край Калофер
Балканът край Калофер

Градът е важен пункт за много маршрути в областта на Национален парк "Централен Балкан" – към хижа "Рай", връх Ботев, водоскока Райско пръскало, както и към резерват "Джендема" и още много маршрути.


Екопътека "Бяла река"
Екопътека "Бяла река"

Специално построена за туристите е екопътека "Бялата река", която започва малко след Мъжкия манастир и минава през едни от най-красивите и живописни местности през по-безопасната част на "Джендема".


От средата на месец май на туристите се предлага участие в розобер, посрещане на Празника на розата, както и разходка в розоварна, дегустация на розово сладко, сироп и ракия от рози.


От 1999 година на 15 август се провежда и ежегоден "Празник на калоферската дантела""Цилиндър под чинара".


Как се стига до град Калофер?

Калофер е град в община Карлово, област Пловдив.

Намира се в Южна централна България в близост до Подбалканския път*.


*Републиканският път I-6, по-известен и като Подбалканският път, е първокласен път от Републиканската пътна мрежа на България с направление от запад изток, преминаващ по територията на девет области: Кюстендилска, Пернишка, област София, Софийска, Пловдивска, Старозагорска, Сливенска, Ямболска и Бургаска.

Общата му дължина е 508,5 km, което го прави най-дългият републикански път в България.


Калофер отстои на:


  • 156 километра (на около 2 часа и 16 минути с автомобил) от столицата

  • 66 километра (на около час с автомобил) от град Пловдив

  • 330 километра (на около 4 часа и 17 минути с автомобил) от град Варна

  • 230 километра (на около 2 часа и 30 минути с автомобил) от град Бургас

  • 17 километра (на около 17 минути с автомобил) от град Карлово




Какво може да се посети в близост?

Само на 17 километра западно от град Калофер (на около 27 минути с автомобил) ще откриете град Карлово. В Карлово препоръчвам да си направите разходка до Етнографски комплекс "Старинно Карлово".



Включва пет къщи – паметници на културата със забележителна културна стойност. Това са:



Всяка от къщите поражда свое уникално послание, което отправя госта в различни посоки, провокира у него желания и спомени, кара го да мечтае.


Целостта на архитектурния ансамбъл е уникална и неподражаема и всеки посетител би могъл да усети онзи велик възрожденски дух, който все още броди по тесните калдъръмени улички на "Старинно Карлово".


Етнографски комплекс "Старинно Карлово" е обект номер 44б от 100-те национални туристически обекта.


В Карлово препоръчвам да си направите разходка до красивия водопад Сучурум.


Водопад Сучурум в град Карлово
Водопад Сучурум в Карлово

Само на 5 километра западно от град Карлово (на около 6 минути с автомобил) се намира град Сопот.


Върху историческия хълм Трапето, където навремето се е издигала църквата "Света Богородица", известна като Горната черква, опожарена през 1877 година от турците, днес откривам параклис "Покров Богородичен" – точно срещу композицията "Аз съм българче".


Параклис "Покров Богородичен" в град Сопот
Параклис "Покров Богородичен"

Ако поемете от хълм Трапето по пътеката в посока възрожденски храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел", ще се озовете пред дверите на храма за нула време.


Храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел" в град Сопот
Храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел"

След изграждането на възрожденската черква до по-старото духовно средище – Девическият манастир (метохът), това място продължава да бъде център на културния живот в Сопот и дори прераства в един своебразен духовно-просветен комплекс.


Девически манастир "Въведение Богородично" (метоха) в град Сопот
Девически манастир "Въведение Богородично" (метох)

Девически манастир "Въведение Богородично" (метох) е обявен за недвижима културна ценност (НКЦ) народна старина и архитектурно-строителен паметник на културата с категория национално значение.


Девически манастир "Въведение Богородично" (метох) е обект номер 43 от 100-те национални туристически обекта на България.


През 1851 година южно от възрожденски храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел", насред черковния двор, отваря врати девическо взаимно училище, известно като Радиното училище, което се смята за приемник на килийното училище в съседния девически метох.


Девическото (Радино) училище в град Сопот
Девическото (Радино) училище

Вземам си довиждане с Радиното училище и се отправям в посока Етнографски и занаятчийски център "Сопотски еснафъ".


Етнографски и занаятчийски център "Сопотски еснафъ"
Етнографски и занаятчийски център "Сопотски еснафъ"

Патриархът на българската литература Иван Вазов е роден на 9 юли 1850 година в град Сопот в старата къща на своя род.


Къща-музей "Иван Вазов" в град Сопот
Къща-музей "Иван Вазов"

През 1964 година къща-музей "Иван Вазов" е обявена за паметник на културата от национално значение.


Къща-музей "Иван Вазов" е обект номер 43 от 100-те национални туристически обекта на България.


Усетил зова на Балкана, скоро съм в полите на Стара планина.


Първа спирка по пътя ми е автентичната воденица на дядо Стоян от Вазовия роман "Под игото".


Дядовата Стоянова воденица се намира до пътя, водещ към началната станция на седалковия лифт, в северозападния край на града.


Дядо Стояновата воденица в град Сопот

От Дядовата Стоянова воденица се отправям към Сопотски мъжки манастир "Възнесение Господне", който се намира в близост.


От Сопотски мъжки манастир "Възнесение Господне" стартира пътеката към величествения и така обаятелен Сопотски водопад на река Манастирска.


Сопотски водопад на река Манастирска
Сопотски водопад на река Манастирска

Ето го сърцето на водопада, което непрестанно бие в такт с Балкана.


Само на около 65 километра северно от град Хисаря (на около час и 16 минути с автомобил) ще откриете паметник "Арка на свободата", който е издигнат връх Горалтепе (1595 метра) в близост до Троянския проход (прохода Троян – Кърнаре).

Оттук се откриват невероятни панорамни гледки към Северна и Южна България.


Паметник "Арка на Свободата"
Паметник "Арка на Свободата"

Само на 48 километра северно от град Хисаря (на около 48 минути с автомобил) се намира уханното на рози село Розино, край което напролет цъфтят хиляди благоуханни рози.


Цъфтящи маслодайни рози край село Розино, област Пловдив
Розите на Розино

На 33 километра западно от град Карлово (на около 34 минути с автомобил) ще откриете историческото градче Клисура.


Надпис "Аз обичам Клисура" край град Клисура
Изглед към Клисура от монумент "Боримечката"

Връщайки се обратно в посока Подбалканския път, продължете в посока град Бургас.

Скоро ще видите, че пътят се разклонява. Продължете направо, без да вземате завоя, който ще ви изведе на Подбалканския път. От мястото стартира пътека през гората, която ще ви изведе до паметника на Априлци, извисяващ се в местност Зли дол, издигнат през 1961 година в чест на 85-тата годишнина от онези паметни събития.


Паметник на Априлци в местност Зли дол край град Клисура
Паметник на Априлци в местност Зли дол край град Клисура

Само на 3,7 километра западно от град Клисура (на около 5 минути с автомобил) ще откриете красивия Клисурски водопад.


Клисурски водопад на Побалканския път край град Клисура
Клисурски водопад на Побалканския път край град Клисура

Само на 44 километра западно от град Карлово на самия Подбалкански път се намира очарователния Антоновски водопад (още Антонски водопад или Пеперудата).


Антоновски водопад

В близост до Антоновски водопад се намира спокойното, зелено и така красиво селце Антон.


Село Антон
Село Антон

Само на 6 километра западно от село Антон (на около 9 минути с автомобил) се намират величествените руини на Еленска базилика, които в никакъв случай не бива да пропускате да посетите.


Еленска базилика край град Пирдоп
Еленска базилика край град Пирдоп

В близост до руините на Еленска базилика, като спомен за погубения български манастир, през 2010 година е издигнат и осветен параклис "Св. Илия".


Параклис "Свети Илия" край град Пирдоп
Параклис "Свети Илия" край град Пирдоп

Само на 5 километра южно от село Антон (на около 6 минути с автомобил) се намира китното средногорско бижу Душанци.


Народно читалище "Светлина" в село Душанци
Народно читалище "Светлина" в село Душанци

Нека разходката ви отведе и до красивия храм "Св. св. Кирил и Методий".


Храм "Св. Св. Кирил и Методий" в село Душанци
Храм "Св. Св. Кирил и Методий" в село Душанци

Душанци е възхитително място през всеки сезон! Доказателство за това са великолепните фото моменти с чудесната коледно-новогодишна украса, носеща толкова наслада за сетивата ни!


Коледно-новогодишна украса в село Душанци
Коледно-новогодишна украса в село Душанци

В края на селото не пропускайте да се отбиете вляво, където ви очаква автентичен римски мост Куфарита.


Автентичен римски мост Куфарита в село Душанци
Автентичен римски мост Куфарита в село Душанци

Продължавайки след мост Куфарита, пътят ще ви отведе до параклис "Св. Георги" над Душанци, откъдето ще се насладите на чудна гледка към цялата Златишко-Пирдопска котловина.


Параклис "Свети Георги" над село Душанци
Параклис "Св. Георги" над село Душанци

Пътят след селцето ще ви отведе до язовир "Душанци" – великолепен през всеки сезон!


Приказен през зимата, когато старият и суетен Балкан е наметнал дебелия си бял кожух и се наслаждава на своите отражения в ледените води на язовир "Душанци".


Язовир "Душанци" през зимата
Язовир "Душанци" през зимата

Очарователен на границата между пролетта и лятото, когато всичко около язовир "Душанци" е прелестно зелено и свежестта на водата очарова всичко наоколо!


Язовир "Душанци" между пролетта и лятото
Язовир "Душанци" между пролетта и лятото

Вълшебен през есента, когато всеки лист е цвят и магията разкрива своите цветни отражения в палитрата на водата в язовир "Душанци".


Язовир "Душанци" през есента
Язовир "Душанци" през есента

Само на 13 километра западно от село Антон (на около 15 минути с автомобил) ще откриете град Златица – златен град на чешми и на Дядовата ръкавичка.


Изглед към Златица
Изглед към Златица

Златица е един от моите любими градове, в които обичам да се връщам отново и отново!


Какво може да посетите в Златица?

В центъра на града непременно се повеселете лудо в парк "Дядовата ръкавичка".


Парк "Дядовата ръкавичка" в град Златица
Парк "Дядовата ръкавичка" в град Златица

Старата часовникова кула в град Златица
Старата часовникова кула в град Златица

От старата часовникова кула се насочвате към североизточна част на Златица, северно от ЖП линията, където се намира улица "Стара планина". Поемайки по нея, скоро ще се озовете извън северните покрайнини в подножието на Балкана, където бученето ще ви насочи, че приближавате Златишки водопад.


Златишки водопад
Златишки водопад

В непосредствена близост до самия водопад се намират стълбите, които ще ви отведат до параклис "Свети Кирик и Юлита". От мястото се разкрива изключително красива гледка към цялата Златишка долина.


Параклис "Свети Кирик и Юлита" над град Златица
Параклис "Свети Кирик и Юлита" над град Златица

Ако продължите вляво покрай водопада, ще се озовете до манастирски комплекс "Свето Възнесение Господне".


Манастирски комплекс "Свето Възнесение Господне" край град Златица
Манастирски комплекс "Свето Възнесение Господне" край град Златица

Край манастирския комплекс целогодишно текат бистрите планински води на Спасово кладенче.


Спасово кладенче в град Златица
Спасово кладенче

Храм "Свети Великомъченик Георги Победоносец" се намира на пресечката на улиците "Киро Стоянов" и "Епископ Софроний Врачански".


Храм "Свети Великомъченик Георги Победоносец" в град Златица
Храм "Свети Великомъченик Георги Победоносец" в град Златица

Златишки метох – убежище на Васил Левски
Златишки метох – убежище на Васил Левски

Чешма "Гергана" в град Златица, вдъхновена от "Изворът на Белоногата" на Славейков, се намира на около един километър южно от центъра на града на улица "Медет", недалече от последните къщи, по пътя, водещ към едноименната местност, в посока село Панагюрски колонии и град Панагюрище.


Чешма "Гергана" в град Златица – вдъхновена от "Изворът на Белоногата"
Чешма "Гергана" в град Златица – вдъхновена от "Изворът на Белоногата"

Цялата ненадмината красота на Златишко-Пирдопския исторически регион е събрана в един-единствен маршрут "Чудесата на Златишко-Пирдопския край", подготвен от мен за вас с много любов и който е една чудесна хрумка за уикенда!


Всички представени тук идеи са напълно подходящи и осъществими в рамките на един уикенд!



Само на 11 километра западно от град Златица (на около 13 минути с автомобил) ще откриете уникално красивото и така подредено село Чавдар.


Композиция "Птици" и е на талантливия творец доц. д-р Момчил Мирчев
Композиция "Птици" и е на талантливия творец доц. д-р Момчил Мирчев

В близост до селото се намират уникално красивите и лесно достъпни водопади Казаните – природен феномен от пет очарователни и красиви водопада на река Беререй, спускащи се от 15 метра височина, образуващи каскада с бистра ледена вода.


Водопади Казаните край село Чавдар
Водопади Казаните край село Чавдар

В Чавдар се провежда ежегоден събор на връх Света Петка, който се намира над селото. Местността е наречена на покровителката на селото светицата Петка.

Мястото не е случайно, защото гледката от него е изключителна. Оттам се вижда цялата Златишка котловина, дори и река Тополница. Там е изграден параклис "Св. Петка".


Параклис "Света Петка" над село Чавдар
Параклис "Света Петка" над село Чавдар

В близост е разположен и Археологически парк "Тополница".


Археологически парк "Тополница" над село Чавдар – врата към неолита
Археологически парк "Тополница" над село Чавдар – врата към неолита

Само на 11 километра южно от град Карлово (на около 12 минути с автомобил) ще откриете град Баня – извор на здраве и красота.


Град Баня, Карловско
Баня – извор на здраве и красота

В град Баня може да посетите Царския дворец.


Царският дворец в град Баня, Карловско
Царският дворец в Баня, Карловско

А също да се насладите на една очарователна банска разходка, докато наоколо цъфтят хиляди червени рози.


Цъфтящ червен розов храст в град Баня, Карловско
Цъфтящ червен розов храст в Баня, Карловско

На 12 километра източно от Баня (на около 18 минути с автомобил) се намира очарователния язовир "Домлян", който е една чудесна идея за разходка.


Язовир "Домлян"
Язовир "Домлян"

В село Домлян цъфтят уникално красиви розови храсти, които може да разгледате.


Цъфнала червена роза
Домлянска червена роза

Само на 16 километра югоизточно от село Домлян (на около 23 минути с автомобил) ще откриете китното българско средногорско бижу Свежен, известно като Архитектурно-исторически резерват Свежен или АИР Свежен.


Свеженската часовникова кула
Свеженската часовникова кула

Паметник на полковник Владимир Серафимов в село Свежен
Паметник на полковник Владимир Серафимов

Над паметника се извисява стройната бяла осанка на храм "Свети Свети апостоли Петър и Павел".


Храм "Свети равноапостоли Петър и Павел" в село Свежен
Храм "Свети равноапостоли Петър и Павел" в село Свежен

Типичен представител на свеженските архитектурни обекти е Серафимовата къща – една от най-старите в цял АИР Свежен. Този дом е една от най-старите типологии запазени автентични дървени къщи от българското средновековие в периода на османското владичество и една от малкото сгради на повече от 300 години, запазени у нас.


Къща-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен
Къща-музей на полковник Владимир Серафимов в Свежен

Родната къща, в която е роден и израсъл полковник Владимир Серафимов – Освободителят на Родопите, която понастоящем е превърната в къща-музей, е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност, обявена в ДВ бр. 86 от 1986 година като единичен архитектурно-строителен паметник на културата с категория "Национално значение".




Средновековна аджарска църква "Свети Георги" в село Свежен
Средновековна аджарска църква "Свети Георги"

В близост до руините на старата аджарска средновековна църква "Свети Георги" са разкрити основи – останки от килии, измазани с мазилка от кал върху стените, за които се предполага, че навремето са били обитавани от преписвачите-калиграфи на Аджарската книжовна школа.


Руините на старата църква "Свети Георги" в село Свежен
Руините на старата църква "Свети Георги" в село Свежен

Само на 11 километра югоизточно от АИР Свежен (на около 16 минути с автомобил) ще откриете село Бабек. В близост е разположен язовир "Бабек", край който да направите чудна разходка.


Язовир "Бабек" в полите на Сърнена Средна гора
Язовир "Бабек" в полите на Сърнена Средна гора

На 22 километра южно от АИР Свежен (на около 29 минути с автомобил) се намира град Брезово. В Брезово в делничен ден се отбийте до общината, за да разгледате изложбата, посветена на най-добрия портретист на Бетовен – Минчо Кацаров.


Минчо Кацаров – най-добрият портретист на Бетовен
Минчо Кацаров – най-добрият портретист на Бетовен

От Брезово е и друг голям български художник – Златьо Бояджиев. Къщата му в град Брезово е отворена за посещение и всеки желаещ може да я разгледа.


Роден дом на Златьо Бояджиев в град Брезово
Роден дом на Златьо Бояджиев

В Брезово не бива да пропускате да посетите старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи.


Старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи
Старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи

Точно срещу сградата на училището се издига църква "Свети Димитър", строена през 1843 година.


Храм "Свети Димитър" в град Брезово
Храм "Свети Димитър" в град Брезово

Само на около 26 километра от АИР Свежен (на около 39 минути с автомобил) може да разгледате Кутела.


Кутелът в Сърнена Средна гора
Кутелът в Сърнена Средна гора

Съвсем наблизо се намира едно небивало дърво, което ви препоръчвам да посетите – кичест габър.


Природна забележителност "Кичест габър" край село Турия
Кичест габър – едно небивало дърво

На 8 километра северно от кичест габър (на около 9 минути с автомобил) се намира село Турия. В село Турия може да разгледате родния дом на Чудомир.


Роден дом на Чудомир в село Турия
Родната къща на Чудомир в село Турия

В село Турия може да преминете по автентичен римски мост "Скока".


Автентичен римски мост "Скока" в село Турия
Автентичен римски мост "Скока" в село Турия

Само на 25 километра южно от град Карлово (на около 26 минути с автомобил) ще откриете зеления и спокоен Хисаря.


Южната крепостна порта "Камилите" на древния Диоклецианопол в град Хисаря
Южната крепостна порта "Камилите" на древния Диоклецианопол в град Хисаря

Хисаря предлага на своите гости разнообразни и впечатляващи атракции, които съм обобщил в следните великолепни идеи за маршрути, от които всеки може да се възползва:




Само на 12,5 километра югозападно от град Хисаря (на около 13 минути с автомобил) ще имате уникалната възможност да се разходите по арт улиците на Старо Железаре.


Арт уличките на Старо Железаре, община Хисаря
Арт уличките на Старо Железаре, община Хисаря

Само на 15 километра югозападно от град Хисаря (на около 15 минути с автомобил) се намира село Паничери, в което гордо се извисява тази стройна часовникова кула.


Часовниковата кула в село Паничери, община Хисаря
Часовниковата кула в село Паничери, община Хисаря

Само на 21 километра югозападно от град Хисаря (на около 22 минути с автомобил) се намира Старосел – поредното прекрасно българско село, събрало красотата и чара на този чуден край на България.



Само на 45 километра западно от град Хисаря (на около 48 минути с автомобил) ще откриете чаровното бижу Стрелча.



В град Стрелча може да се насладите на пеещ и танцуващ фонтан "Балерината".


Пеещ и танцуващ фонтан "Балерината" в Стрелча
Пеещ и танцуващ фонтан "Балерината" в Стрелча

Не забравяйте да сведете глава край достолепния храм-паметник "Свети Архангел Михаил", който се издига в град Стрелча.


Храм-паметник "Свети Архангел Михаил" в град Стрелча
Храм-паметник "Свети Архангел Михаил" в град Стрелча

На обширна територия, разположена между китните средногорски градчета Копривщица и Стрелча ще откриете няколко древни мегалитни светилища – Скумсале, Исара, Киселица, Кулата.


Скумсале, Исара, Киселица, Кулата – древни мегалитни светилища, разположена между китните средногорски градчета Копривщица и Стрелча
Скумсале, Исара, Киселица, Кулата – древни мегалитни светилища, разположена между китните средногорски градчета Копривщица и Стрелча

Само на 22 километра северно от град Стрелча (на около 28 минути с автомобил) се намира Археологическо-исторически резерват град-музей Копривщица – обект номер 75 от 100-те национални туристически обекта на България.


Изглед над Ослековата къща в град Копривщица
Изглед над Ослековата къща в град Копривщица

Край градчето ви предлагам да посетите впечатляващо красивата и така чаровна гара Копривщица.


Гара Копривщица