Освен с лечебните си горещи минерални извори и с богатото си историческо наследство, Хисаря се слави и със своите красиви, подредени, зелени и така спокойни паркове.
Както сами ще се убедите във великолепните му качества, парк "Орфеев дол" в Хисаря е зелен и спокоен, а през пролетта и есента – изключително цветен. Разполага с чудесни пешеходни и вело алеи и е единственият парк в град Хисаря, в който може да се чуе ромола на водопади!
Парк "Орфеев дол" е известен още като "Парк на мира и дружбата", както е видно от тази надписана каменна плоча, разположена в северната му част, край голямата пешеходна и вело алея, успоредна на източната крепостна стена на старинния град.
Къде се намира парк "Орфеев дол"?
Паркът се намира извън пределите на античния град Диоклецианопол. Наследил е името си от името на рекичката, която тече през него.
На север пределите на парка достигат до булевард "Христо Ботев". На изток паркът граничи с източната крепостна стена на древния град в едната си част, в средата достига чак до главната южна порта "Камилите", а на запад си граничи с някои от хотелите на град Хисаря.
В близост до каменната плоча "Парк на мира и дружбата" се намира сърцето на парка – това е една цветна градина, оформена във формата на сърце.
Експлозия от цвят
Уважаеми почитатели на "Фото моменти", през най-цветния сезон – пролетта, разходките из парк "Орфеев дол" буквално ще ви зашеметят, основно поради цъфтежа на дивия рожков.
В онези слънчеви, усмихнати, топли пролетни дни в края на месец април и в началото на месец май покрай алеите на парк "Орфеев дол" настава истинска буря от багри – експлозия от цвят!
Жуженето на пчелите витае из въздуха – идилия за нашите сетива!
Всичко грее и прелива в неповторима топла пролетна емоция, пръскаща неописуеми вълшебни музикални тонове на раждащия се нов живот!
Виолетово. Розово. Розово-виолетово. Виолетово-розово.
Цвят навсякъде!
От толкова нюанси на виолетовото, жълтото се въодушевява и се опитва да изпъкне пред розовите багри.
Цъфтящите цветове на жълтата акация обагрят въздуха в цвета на слънцето.
Цветова еуфория, караща сърцата ни да пеят и лекува лошото настроение!
В допълнение към разцъфтелите дървеса, земята в парка също грее – стотици, дори хиляди цветни усмивки са се появили навсякъде, разстлали своите багри навред сред парка и радват всички минаващи!
Магнолиевите дървета протягат своите клони към топлото слънце и разтварят величествените си цветове.
Цъфтящите в жълто форзиции са навсякъде из парка и пръскат топлина като хиляди малки слънца!
Нежните, изваяни от великите ръце на Твореца глицинии радват преминаващите с уникалните си форми.
Пчелите пеят песен в един общ хор – прославят и хвалят Твореца!
Величествените гъсти зелени корони на могъщите кестени сияят в бели краски.
Разхождам се наоколо, зажаднял за превелики емоции след сивия и навъсен зимен сезон, и парк "Орфеев дол" ми дава всичко – слънчеви емоции, наситени пролетни багри, великолепни ухания, жужащ звън и безброй усмивки!
Зеленото в листата на дърветата, белите цветове на нацъфтелите кестени, жълтите акации и виолетово-розовите багри на дивия рожков в един-единствен фото момент! Насладете се на тази чувствена гледка, приятели!
Водопади
Мили мои приятели, както вече ви споменах в началото на представянето на този пореден мой парк-фаворит, тук може да чуете ромоленето на падаща вода.
Невероятно е, защото докато се дивите на всички цъфнали величия, може да разгледате, заснемете и да усетите живите пръски върху си на няколко чудесни хисарски водопада!
Всички те са образувани на река Орфеев дол, която тече през парка.
Златно и древно гинко
Цветната експлозия, тъй характерна за този район на град Хисаря, продължава с пълна пара и през есента!
Вижте гинкото – облякло е скъпата си златиста премяна и важно, важно се перчи в парк "Орфеев дол".
Никое друго дръвче не е толкова златисто-жълто, толкова красиво и така искрящо!
Гинко билоба е единственият съществуващ и днес вид от семейството си, а съществуването му може да бъде проследено назад в земната история чак до юрския период, когато динозаврите са бродели по Земята. Това чуднесто растение се е запазило непроменено чак до наши дни.
Ще го познаете винаги – по острата корона и дългите неподредени клони. Корените му са дълбоки и гинкото е устойчиво на вятър и сняг. Образува голямо количество скъсени клонки, по които розетковидно се нареждат листата. По удължените клонки листата са единично разположени. Те са с много характерна ветриловидна форма, обикновено врязани на върха и оттам идва епитетът „biloba“, т. е. „двуделен“. Листата имат много характерно архаично жилкуване – всяка жилка, навлизаща от листната дръжка в листната петура, се разклонява вилообразно на две, след това всяко разклонение още на две и т.н. докато разклоненията достигнат ръба на листа. Такъв тип разклоняване се нарича „дихотомно“ или „дихотомично“. През есента листата на гинкото стават ярко жълти, след което падат, понякога само за 1 до 15 дни.
Аз успях да се вместя в този кратък период и ето го – Гинко билоба в целия му златист блясък сега пред вас!
А може би се поизморихте от разходки? Няма проблеми!
Навсякъде из парк "Орфеев дол" ще откриете страхотни нови пейки – съкровища за уморените ви тела.
Седнете. Поотморете. Погледайте заобикалящата ви красотата. Послушайте природата.
Летният театър
В парк "Орфеев дол" се намира летният театър на град Хисаря.
Летният театър е построен в стила на античните амфитеатри, изцяло в духа на римските антични градове и разполага с 1700 места.
Открит е през 1960 година и на сцената му се изнасят концерти, както на професионални състави, така и на самодейци.
Как се стига до летния театър в Хисаря?
Летният театър се намира срещу еднопосочната улица "Крепостна", която следва източната крепостна стена на античния град.
През топлите пролетни и летни вечери тук пада истинско веселие на открито под звездите!
Така че, посещавайки следващия път Хисаря, мили мои приятели, освен традиционните посещения до минералните извори, не пропускайте да посетите парк "Орфеев дол" и да изпитате пълно спокойствие и хармония с природата!
Парк "Орфеев дол" и забележителностите, които са на територията му са включени в маршрут:
А защо да не ви предложа и няколко фантастични идеи за маршрути?!
Чудесно предложение, нали!
По този начин всеки от вас ще може да се наслади на забележителностите на този чуден град по един несравним начин!
И вашият престой в най-любимия Хисаря ще се превърне в едно незабравимо и впечатляващо преживяване!
Представените тук идеи за маршрути са напълно разнообразни, така че да е възможно от тях да се възползват хора от всяка възраст – млади семейства с малки дечица, влюбени двойки, добри и верни приятели, млади по дух, но със сребро в косите герои или иначе казано – всички любители на спокойствието, тишината и разходките сред безмерни чудеса и късчета история.
За всеки от маршрутите ще откриете подробно описана информация – тип на маршрута, обща дължина и времетраене, подходяща екипировка, възрастови ограничения, през какви забележителности преминава и през кой сезон на какви природни гледки да се удивите.
Ето ги и тях:
Как се стига до град Хисаря?
Хисаря е град в Южна България. Намира се в област Пловдив и е административен център на община Хисаря.
Град Хисаря се намира в централната част на България, под южните склонове на Средна гора, на 346 метра н.в. Отстои на около 25 километра южно (на около 27 минути с автомобил) от град Карлово.
Релефът е оформен от плавния преход от склоновете на Средна гора към Горнотракийската низина.
Климатът е преходно-континентален с топла и мека зима. Снежната покривка се задържа средно 27 дни в годината. Пролетта е ранна и сравнително топла, лятото се характеризира с високи температури (юли и август), ниска влажност и слаби ветрове. Есента е слънчева, топла и продължителна. Силните и бурни ветрове са рядкост, което е много благоприятно за зимния сезон.
В района на град Хисаря няма замърсители на въздуха.
Хисаря отстои на:
176 километра (на около 2 часа и 5 минути с автомобил) от столицата
45 километра (на около час с автомобил) от град Пловдив
394 километра (на около 4 часа и 38 минути с автомобил) от град Варна
278 километра (на около 2 часа и 43 минути с автомобил) от град Бургас
Какво може да се посети в близост?
Само на 15 километра източно от град Хисаря (на около 16 минути с автомобил) ще откриете град Баня – извор на здраве и красота.
В град Баня може да посетите Царския дворец.
А също да се насладите на една очарователна банска разходка, докато наоколо цъфтят хиляди червени рози.
На 12 километра източно от град Баня (на около 18 минути с автомобил) се намира очарователния язовир "Домлян", който е една великолепна идея за разходка през всеки сезон.
В село Домлян цъфтят уникално красиви розови храсти, които може да разгледате.
Само на 16 километра югоизточно от село Домлян (на около 23 минути с автомобил) ще откриете китното българско средногорско бижу Свежен, известно като Архитектурно-исторически резерват Свежен или АИР Свежен.
В центъра на АИР Свежен е издигнат паметник на полковник Владимир Серафимов – Освободителят на Родопите.
Над паметника се извисява стройната бяла осанка на храм "Свети Свети апостоли Петър и Павел".
Типичен представител на свеженските архитектурни обекти е Серафимовата къща – една от най-старите в цял АИР Свежен. Този дом е една от най-старите типологии запазени автентични дървени къщи от българското средновековие в периода на османското владичество и една от малкото сгради на повече от 300 години, запазени у нас.
Родната къща, в която е роден и израсъл полковник Владимир Серафимов – Освободителят на Родопите, която понастоящем е превърната в къща-музей, е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност, обявена в ДВ бр. 86 от 1986 година като единичен архитектурно-строителен паметник на културата с категория "Национално значение".
В съседство се намират руините на старата аджарска средновековна църква "Свети Георги" в АИР Свежен.
В близост до руините на старата аджарска средновековна църква "Свети Георги" са разкрити основи – останки от килии, измазани с мазилка от кал върху стените, за които се предполага, че навремето са били обитавани от преписвачите-калиграфи на Аджарската книжовна школа.
Само на 11 километра югоизточно от село Свежен (на около 16 минути с автомобил) ще откриете село Бабек. В близост е разположен язовир "Бабек", край който да направите чудна разходка.
На 22 километра южно от село Свежен (на около 29 минути с автомобил) се намира град Брезово.
В Брезово в делничен ден се отбийте до общината, за да разгледате изложбата, посветена на най-добрия портретист на Бетовен – Минчо Кацаров.
От Брезово е и друг голям български художник – Златьо Бояджиев. Къщата му в град Брезово е отворена за посещение и всеки желаещ може да я разгледа.
В Брезово не бива да пропускате да посетите старото училище в Брезово – едно от първите светски училища по българските земи.
Точно срещу сградата на училището се издига църква "Свети Димитър", строена през 1843 година.
Само на около 26 километра от село Свежен (на около 39 минути с автомобил) може да разгледате Кутела.
Съвсем наблизо е и природна забележителност "Кичест габър".
На 8 километра северно от природна забележителност "Кичест габър" (на около 9 минути с автомобил) се намира село Турия.
В село Турия може да разгледате родния дом на Чудомир.
На площада пред родния дом на Чудомир може да видите паметник на родения в Турия Ботев четник Цанко Минков Дечев – Комитата.
В село Турия може да преминете по автентичен римски мост "Скока".
На 4 километра североизточно от село Турия (на около 7 минути с автомобил) се намира град Павел баня – горещи минерални извори и аромат на рози.
На 3 километра източно от град Павел баня (на около 40 минути с автомобил) ще откриете
село Виден.
Край селото все още се извисяват гордите руини на чудната църква "Св. Анастасий".
Само на 34 километра североизточно от град Хисаря (на около 44 минути с автомобил) се намира началото на екопътека "Бяла река" край град Калофер.
Само на 25 километра северно от град Хисаря (на около 27 минути с автомобил) ще откриете град Карлово.
В Карлово препоръчвам да си направите разходка до Етнографски комплекс "Старинно Карлово".
Включва пет къщи – паметници на културата със забележителна културна стойност. Това са:
Всяка от къщите поражда свое уникално послание, което отправя госта в различни посоки, провокира у него желания и спомени, кара го да мечтае.
Целостта на архитектурния ансамбъл е уникална и неподражаема и всеки посетител би могъл да усети онзи велик възрожденски дух, който все още броди по тесните калдъръмени улички на "Старинно Карлово".
Етнографски комплекс "Старинно Карлово" е обект номер 44б от 100-те национални туристически обекта.
В Карлово препоръчвам да си направите разходка до красивия водопад Сучурум.
Само на 5 километра западно от град Карлово (на около 6 минути с автомобил) се намира град Сопот.
Върху историческия хълм Трапето, където навремето се е издигала църквата "Света Богородица", известна като Горната черква, опожарена през 1877 година от турците, днес откривам параклис "Покров Богородичен" – точно срещу композицията "Аз съм българче".
Ако поемете от хълм Трапето по пътеката в посока възрожденски храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел", ще се озовете пред дверите на храма за нула време.
След изграждането на възрожденската черква до по-старото духовно средище – Девическият манастир (метохът), това място продължава да бъде център на културния живот в Сопот и дори прераства в един своебразен духовно-просветен комплекс.
Девически манастир "Въведение Богородично" (метох) е обявен за недвижима културна ценност (НКЦ) народна старина и архитектурно-строителен паметник на културата с категория национално значение.
Девически манастир "Въведение Богородично" (метох) е обект номер 43 от 100-те национални туристически обекта на България.
През 1850 година южно от възрожденски храм "Свети Свети Апостоли Петър и Павел", насред черковния двор, отваря врати девическо взаимно училище, известно като Радиното училище, което се смята за приемник на килийното училище в съседния девически метох.
Вземам си довиждане с Радиното училище и се отправям в посока Етнографски и занаятчийски център "Сопотски еснафъ".
Патриархът на българската литература Иван Вазов е роден на 9 юли 1850 г. в град Сопот в старата къща на своя род.
През 1964 година къща-музей "Иван Вазов" е обявена за паметник на културата от национално значение.
Къща-музей "Иван Вазов" е обект номер 43 от 100-те национални туристически обекта на България.
От Сопотски мъжки манастир "Възнесение Господне" стартира пътеката към величествения и така обаятелен Сопотски водопад на река Манастирска.
Ето го сърцето на водопада, което непрестанно бие в такт с Балкана.
Само на около 65 километра северно от град Хисаря (на около час и 16 минути с автомобил) ще откриете паметник "Арка на свободата", който е издигнат връх Горалтепе (1595 метра) в близост до Троянския проход (прохода Троян – Кърнаре).
Оттук се откриват невероятни панорамни гледки към Северна и Южна България.
Само на 48 километра северно от град Хисаря (на около 48 минути с автомобил) се намира уханното на рози село Розино, край което напролет цъфтят хиляди благоуханни рози.
На 33 километра западно от град Карлово (на около 34 минути с автомобил) ще откриете историческото градче Клисура.
Връщайки се обратно в посока Подбалканския път, продължете в посока град Бургас.
Скоро ще видите, че пътят се разклонява. Продължете направо, без да вземате завоя, който ще ви изведе на Подбалканския път. От мястото стартира пътека през гората, която ще ви изведе до паметника на Априлци, извисяващ се в местност Зли дол, издигнат през 1961 година в чест на 85-тата годишнина от онези паметни събития.
Само на 3,7 километра западно от град Клисура (на около 5 минути с автомобил) ще откриете красивия Клисурски водопад.
Само на 44 километра западно от град Карлово на самия Подбалкански път се намира очарователния Антоновски водопад (още Антонски водопад или Пеперудата).
В близост до Антоновски водопад се намира спокойното, зелено и така красиво селце Антон.
Само на 6 километра западно от село Антон (на около 9 минути с автомобил) се намират величествените руини на Еленска базилика, които в никакъв случай не бива да пропускате да посетите.
В близост до руините на Еленска базилика, като спомен за погубения български манастир, през 2010 година е издигнат и осветен параклис "Св. Илия".
Само на 5 километра южно от село Антон (на около 6 минути с автомобил) се намира китното средногорско бижу Душанци.
Нека разходката ви отведе и до красивия храм "Св. св. Кирил и Методий".
Душанци е възхитително място през всеки сезон! Доказателство за това са великолепните фото моменти с чудесната коледно-новогодишна украса, носеща толкова наслада за сетивата ни!
В края на селото не пропускайте да се отбиете вляво, където ви очаква автентичен римски мост Куфарита.
Продължавайки след мост Куфарита, пътят ще ви отведе до параклис "Св. Георги" над Душанци, откъдето ще се насладите на чудна гледка към цялата Златишко-Пирдопска котловина.
Пътят след селцето ще ви отведе до язовир "Душанци" – великолепен през всеки сезон – през есента, през зимата и на границата между пролетта и лятото. Насладете му се!
Само на 13 километра западно от село Антон (на около 15 минути с автомобил) ще откриете град Златица.
В центъра на града непременно се повеселете лудо в парк "Дядовата ръкавичка".
Съвсем наблизо до парк "Дядовата ръкавичка" се намира старата часовникова кула.
От старата часовникова кула се насочвате към североизточна част на Златица, северно от ЖП линията, където се намира улица "Стара планина". Поемайки по нея, скоро ще се озовете извън северните покрайнини в подножието на Балкана, където бученето ще ви насочи, че приближавате Златишки водопад.
В непосредствена близост до самия водопад се намират стълбите, които ще ви отведат до параклис "Св. Св. Кирик и Юлита". От мястото се разкрива изключително красива гледка към цялата Златишко-Пирдопска котловина.
Ако продължите вляво покрай водопада, ще се озовете до манастир "Възнесение Господне" и Спасово кладенче.
Чешма "Гергана" в град Златица, вдъхновена от "Изворът на Белоногата" на Славейков, се намира на около един километър южно от центъра на града на улица "Медет", недалече от последните къщи, по пътя, водещ към едноименната местност, в посока село Панагюрски колонии и град Панагюрище.
Цялата ненадмината красота на Златишко-Пирдопския исторически регион е събрана в един-единствен маршрут "Чудесата на Златишко-Пирдопския край", подготвен от мен за вас много любов и който е една чудесна хрумка за уикенда!
Всички представени тук идеи са напълно подходящи и осъществими в рамките на един уикенд!