Екопътека "Комин дере" над град Лъки е чудесна идея за всеки любител на леките разходки сред дивно красивите Западни Родопи, съчетана с феноменални панорамни гледки.
Разходката по екопътеката е наистина лека, много приятна и подходяща за всеки любител-пътешественик от всяка възраст. А кулминацията е зашеметяващата панорама, откриваща се от най-крайната точка – скалите над град Лъки във всички посоки.
Пътеката стартира от град Лъки – от неговата най-северозападна точка.
Пътеката всъщност представлява тесен асфалтиран път, водещ към махала "Брайковица", по който трудно биха се разминали два автомобила. Ето защо ви съветвам да оставите своя автомобил в Лъки и да поемете на това пътешествие пеш.
В самото си начало пътят рязко прави десен завой почти на 360 градуса и води покрай най-западните къщи на града и склоновете на планината.
Домашните любимци на Лъки очевидно бяха свикнали с непознати, защото почти не ни обръщаха внимание, докато лениво се препичаха на юлското слънце.
Съвсем скоро ще достигнете до първата цел, която се намира на около 350 метра от началната точка, и която ще ви посрещне по екопътеката – Назъровата чешма.
Тук спокойно може да отморите, да пийнете бистра ледено студена планинска водица за жадни гърла от четирите чучура на чешмата и да продължите с нови сили напред и нагоре.
Знаете ли, приятели, че Славеевите планини са дом на хиляди чешми? Тук водата блика буквално от всяко камъче и хилядолетия назад във времето хилядите ручеи са били една от причините тук да се заселят хора.
За родопчанина е въпрос на дълг към семейството да построи или да участва в градеж на чешма. Понякога чешмите са част от кът за отдих със задължителните пещ за приготвяне на печено и беседка.
Назъровата чешма е съградена през 2000 г. със средствата на Здравко Назъров и неговото семейство. Освен четирите чучура, от които водата тече, чешмата е съградена с изключително въображение. По нейния горен край са наредени различни образци на подземното богатство. Може да видите неповторими форми, цветове и багри, аранжирани с впечатляващо старание.
В близост до чешмата е построена и неголяма дървена беседка, на която може да седнете, да починете, да хапнете или просто да послушате ромона на водата, потопени в тишина на планината.
Пътеката като цяло е лека, а по асфалтирания път се ходи приятно и почти без умора. Денивелацията не е голяма – в началната си точка е 706 метра (надморска височина), а на върха – при трите дървени бараки е 900 метра (надморска височина). Разстоянието от началната точка до крайната е около 2,5 километра в посока.
През цялото време на "изкачване" на екопътеката, това, което ще ви съпътства постоянно са безбрежните, преплетени един в друг, зелено-сини родопски ридове, които са така силно пресечени, че дълбоко впечатляват със своята форма и чудатост.
Град Лъки постепенно ще се отдалечава и неговите жилищни сгради ще ви се струват все по-малки и все по-малки – като къщички от детски лего комплект.
Перлата в короната на Западни Родопи – емблематичният връх Станчов камък, който е част от Переликско-Преспанския дял, през цялото време буквално ще обзема вашето внимание със своята непристъпна и сурова красота.
Като цяло тесният асфалтов път почти през цялото време е на открито и само в определени участъци от пътеката реално има сенчести места, ето защо, ако сте избрали лятото за разходка, поемете по екопътеката в по-ранните часове на деня, за да си спестите "изкачване" под жаркото лятно слънце.
Кой за повече време, кой за по-малко, ние успяхме да "изкачим" екопътека "Комин дере" за около час, като спирахме за почивка доволно много пъти.
За около 30 минути до час време, след като сте поели на път по екопътека "Комин дере", ще пристигнете до тази синееща указателна табела-стрелка с изглед от скалите. Сега е моментът да напуснете тесния асфалтов път и да поемете в посоката, указана от табелата.
Признавам, че първоначално е леко стряскащо, защото реално път няма. Просто следва да поемете по тревата между големите храсти в посоката, указана от табелата.
Буквално след минути изкачване ще започнете да виждате върховете на покривите на трите дървени беседки, издигнати тук от сръчни български ръце. Разстоянието от разклона с табелата-стрелка до първата дървена беседка е около стотина метра в североизточна посока.
Пристигнахме!
Определено е време за почивка!
И докато подобаващо си почивате насред сянката и прохладата в някоя от трите дървени беседки, гледките, от техните дървени прозорци, пленяват сетивата, галят погледа и ни карат дълбоко да ахкаме от възхита!
Връх Станчов камък е с височина 1299 метра и буквално се е надвесил застрашително над Лъки.
Опитвам се да заснема непристъпните скални зъбери на Станчов камък с камерата си. Върхът е доста фотогеничен и аз му спретнах една подобаваща фото сесия, чудни фото моменти от която съм приготвил за всички вас в специалния фотоалбум, връзка към който традиционно ще намерите в края на тази публикация.
След като подобаващо отморите и вдъхнете от красотата на връх Станчов камък, ви предлагам бавно да се насочите към кулминацията на днешната прекрасна родопска разходка.
Само като хвърля поглед към горния фото момент и настръхвам!
Когато за първи път застанах с лице към този метален парапет, ограждащ от две страни скалите, в дъното на които се вижда пилон, върху който вятърът вее българския трибагреник, аз се разтреперах!
Спомням си отлично всяка крачка – крачех бавно, стъпка по стъпка и след всяка крачка адреналинът осезаемо се покачваше в тялото ми!
В края на пътеката ме очакваха не един, а два български флага! Тук ме очакваше и гледката!
Аз също я очаквах – все пак това е България!
Ето я моята България!
Е, няма такава красота!
Слънцето отвисоко огряваше синьо-зеления родопски океан от безбрежния син лазур! Вятърко, игрив и весел, закачлив и мил, леко повяваше, разхлаждайки горещия юлски ден! Лястовици се стрелкаха из синевата, радвайки се на красотата на България!
Аз ли?! Аз снимах ли, снимах... Гледах ли, гледах... Наслаждавайки се на това изключително творение – чудо неземно! Доста време измина, а аз просто стоях и гледах!
Отправяйки взор на североизток, насред отсрещните родопски склонове, отвъд Белишка река, са накацали къщичките на Борово.
Върху най-високата точка, южно от селото, се извисява фотогеничния бял храм "Възнесение Господне".
Поглеждам върху скалите, където лежи единият български трибагреник. Трите цвята – белия, зеления и червения, са потекли като реки, всяка разказваща своя собствена история.
Националният ни трибагреник за пръв път е узаконен от Учредителното събрание във Велико Търново на 26 март 1879 г. Видът му е точно определен в чл. 23 от Търновската конституция.
Според историческите данни и мнозинството от нашите изследователи-историци изборът и редът на цветовете на националното ни знаме се свързва с известното знаме на Стиляна Параскевова или Браилският трибагреник. Идеята за създаването му принадлежи на българския патриот от Браила Иван Параскевов, а изработването и извезването му е извършено от неговата дъщеря – Стиляна Параскевова.
Как се стига до град Лъки?
Лъки е град в Южна България, Пловдивска област. Градът е административен център на община Лъки. По данни на ГРАО към 15 юни 2023 г. в града живеят 1786 души по настоящ адрес и 1881 души по постоянен адрес.
Община Лъки е разположена в силно пресечения Преспански дял на Западните Родопи. Граничи с общините Асеновград, Чепеларе, Смолян и Баните.
На нейната територия се намира манастирски комплекс "Кръстова гора – Св. Троица".
В близост е и Бачковски манастир, както и курорта Пампорово.
Районът се намира в живописните клисури на реките Манастирска, Дряновска, Юговска, Лъкинска. На територията на общината с административен център град Лъки са разположени осем села – Борово, Белица, Джурково, Дряново, Здравец, Лъкавица, Манастир и Югово.
Надморската височина на град Лъки е 634 метра, а на най-високото населено място в общината – село Манастир – 1500 метра.
Лъки отстои на:
199 километра (на около 2 часа и 36 минути с автомобил) от столицата
52 километра (на около 1 час и 03 минути с автомобил) от град Пловдив
383 километра (на около 5 часа и 09 минути с автомобил) от град Варна
276 километра (на около 3 часа и 10 минути с автомобил) от град Бургас
Как се стига до началната стартова точка на екопътека "Комин дере"?
Началната стартова точка на екопътека "Комин дере" се намира в най-северозападната част на града.
Постарах се най-внимателно да отбележа точката върху картата по-горе, така че всичко, което следва да направите е да зададете тази точка на вашите навигации и те ще ви отведат на точното място.
Непосредствено покрай железния парапет може да паркирате и спокойно да оставите своите автомобили.
Какво може да се посети в близост?
Само на 24 километра североизточно от разклона със Скулптурата на Родопското гостоприемство (на около 30 минути с автомобил) се намира началаната стартова точка на туристическата пътека към Сливодолско падало – един от красивите и високи родопски водопади.
Само на 24 километра югоизточно от рибарник "Тунела" – село Бачково (на около 34 минути с автомобил) ще откриете поредното симпатично родопско бижу – Белица, община Лъки.
От селото стартира екопътека "Белица – Пещерата", по която ви съветвам да поемете.
Навлизане в Белица ще станете свидетели на този чуден скален мост – природна забележителност "Скален мост".
Очарователният водопад Гюмбертията се намира също край красива Белица, така че посетете го и му се насладете.
На около 27 километра южно от село Белица (на около 46 минути с автомобил) ще откриете един от претендентите за най-високо разположеното село на Балканите – Манастир.
В близост се намират 604 стъпала към свободата – към връх Свобода и чудни гледки към океана от Родопи.
Само на около 24 километра южно от рибарник "Тунела" – село Бачково (на около 28 минути с автомобил) се намира разклона със Скулптурата на Родопското гостоприемство.
Пътят води към село Забърдо.
Точно преди селото се намира отбивката към Чудните мостове – чудато родопско вълшебство, което ще ви омае и порази с красота!
След това изключително изживяване се връщате в изходна позиция на пътя към Забърдо.
Поемете към селото.
Неочаквана изненада! Преди да влезете в селото ще ви посрещне един обаятелен водопад отдясно и край самия път.
Пътят се вие покрай река Забърдска. Величествените зелени склонове на Родопите ви обграждат от всички страни. Водопадът приятно ромоли. Прохладно, приятно и очарователно е!
Скоро ще сте в Забърдо!
Само на около 26 километра южно от разклона със Скулптурата на Родопското гостоприемство (на около 37 минути с автомобил) се намира връх Снежанка.
От върха ще се насладите на невиждани красоти, а от върха на кулата "Снежанка" може да видите слънчевите отблясъци във водите на Бяло море.
Срещу върха се намират Орфееви скали, откъдето ще бъдете прехласнати от още фантастични и необикновени гледки.
Само на 14 километра източно от Пампорово (на около 21 минути с автомобил) ще откриете мястото, където е родена родопската песен – земя, опазила автентичната родопска душа, скътана между така красивите зелени склонове на планината и край шума на реката, средище на родолюбие и познание, място, което дарява свобода, тишина, спокойствие и увереност за едно по-добро утре – Широка лъка!
В Широка лъка задължително посетете достолепния храм "Успение Богородично" – символ на вярата, издигнат за 38 денонощия.
В Широка лъка е роден екзарх Стефан I Български, ето защо аз ще ви разкажа за спасяването на българските евреи.
Само на около 8 километра южно от село Широка лъка (на около 15 минути с автомобил) ще откриете Гела – усмивката на Родопите.
В село Гела препоръчвам да си направите несравнима по красота разходка и да удивите на величествените красоти, заобикалящи селцето.
В село Гела непременно посетете интересните руини на ранновизантийска базилика – най-високо разположената в югоизточна Европа (1480 метра н. в.).
На около 24 километра западно от село Широка лъка (на около 34 минути с автомобил) се намира началото на екопътека "Струилица", край която може да се насладите на чудното Самодивско пръскало.
Само на 41 километра североизточно от язовир "Въча" (на около 57 минути с автомобил) се намира село Първенец и един красив изкуствен водопад, който ви предлагам да посетите.
На около 15 километра южно от село Храбрино (на около 24 минути с автомобил) се намира чаровния Ситовски водопад.
На около 3 километра източно от село Храбрино (на около 6 минути с автомобил) се намира село Извор, откъдето стартира пътеката към Момини скали, по която ви съветвам да поемете.
Само на 3.5 километра северно от Рибарник Тунела (на около 4 минути с автомобил) се намират очарователните Бачковски водопади.
Само на 14 километра северно от Рибарник Тунела (на около 18 минути с автомобил) се намира Асеновград. На по-малко от 2 километра южно от най-южния квартал на града се намира тракийска, антична, късноантична, средновековна и османска крепост "Петрич кале", известна днес като Асенова крепост.
Само на 14 километра източно от Асенова крепост (на около 20 минути с автомобил) се намира Араповски манастир "Света Неделя".