The "Bride" eco-trail in the Turluka area of the Rhodopes is an adventure that will surely take your breath away, stun you with lovely views and seal inspiring memories forever!
You will find the initial starting point of the eco-trail "Neviastata" by the road Smolyan - Pamporovo resort.
Край началната стартова точка на екопътеката е разположена огромна информационна табела с илюстрация кой маршрут до каква забележителност води.
Както всички виждате, от паркинга, където се намирате, водят три пътеки, три маршрута към три различни забележителности, които всеки може да посети. Това са манастир "Свети вмчк. Пантелеймон", смолянската крепост "Калето", известна и като Смолянското кале, и към Виа Ферата и скално образувание и природна забележителност Невястата.
В тази публикация ще ви запозная в детайли с екопътеката, водеща в посока Виа Ферата и скално образувание и природна забележителност Невястата. Тази пътека е най-дясната от трите.
Бъдете внимателни
Още в самото начало бих желал особено да обостря вашето внимание, че по никакъв начин не е редно и не бива да подценявате сложността и степента на трудност на пътеката. Като цяло мога да споделя, че пътеката в основните си участъци е обезопасена и като цяло е лека, но само ако сте подготвени, облечени и обути подходящо с подходящи дрехи според сезона и отлични туристически обувки.
Дори и в леките участъци се изисква повишено внимание и сериозно отношение, защото от земята се подават доволно много корени на заобикалящите пътеката дървета, както и скали, а само на крачка встрани от означения маршрут наклонът е огромен и едно невнимание може да завърши фатално, което не бива по никакъв начин да допускаме!
Важно! По пътеката не се тича и не се бърза! Ето защо приканвам родителите да държат под строг контрол своите децата!
Все пак на първо място винаги следва да поставяме своята и на околните безопасност и след това идва адреналина и забавлението от разходката.
Приканвам всеки да не подценява по никакъв начин степента на сложност на пътеката!
Извън маркираните участъци става далеч по-екстремно и дори опасно! Извън пътеката, в посока Виа Ферата, скалите и целите участъци не са обезопасени и преминаването е изключително опасно!
Тук се изисква да бъдете максимално концентрирани, в случай че решите да излезете извън маркираните от организаторите зони!
Ето защо си позволих в края на тази публикация да поставя таг "Висока степен на трудност"!
Дано всеки вземе предвид тези мои важни забележки и напълно подготвен да поеме по това така екстремно приключение.
Хайде да не се бавим повече, а да потегляме!
Следваме пътеката, която бързо ни отвежда насред дебелите сенки на гората, където е прохладно в тази лятна августовска утрин, а на места дори студено. Бих посъветвал да имате връхна дреха за всеки случай – особено за малчуганите.
Организаторите са помислили за всичко и краченето по пътеката веднага става доста забавно, определено любопитно и интересно!
Край пътеката са поставени множество информационни табели, поднасящи на всеки посетител на екопътека "Невястата" богато изобилие от информация за невероятно разнообразната флора и фауна, населяваща тези вековни гори.
Скъпи приятели, тъй като имате уникалната възможност да се намирате насред изключителния свят на "Фото моменти" аз ви информирам, че за всеки един от вас аз най-внимателно заснех всяка една информационна табела и вие имате прекрасната възможност да се запознаете с тяхното съдържание, като последвате връзката, която традиционно се намира в края на всяка моя публикация и водеща към чуден фотоалбум, побрал впечатляваща красота, заснета по екопътека "Невястата".
Гората наоколо е величествена! Безкрайно впечатляваща, ненагледна и дълбоко респектираща!
Слънчо се опитваше да прониква измежду гъстите високи корони на дърветата и весело намигаше с поглед към нас. Ние, разбира се, му отвръщахме също с усмивка, смеехме се на забавните факти, с които организаторите на това прекрасно място ни заливаха от многобройните табели, свиркахме си с уста и продължавахме напред с чудесно настроение в сърцата.
За около двадесет минути, в зависимост от темпото на ходене, броя почивки и времето, което ще отделите на интересните информационни табели, ще пристигнете до първата дървена беседка – място за почивка и разклонение към Виа Ферата.
Поглеждам към Кръста, положен върху разклонението Виа Ферата и се чудех дали е възможно да се изкача до там.
Какви ли ненагледни гледки ме очакваха там? Много внимателно поех към този опасен терен, който е извън основния и обезопасен участък от пътеката и сега ще споделя своите впечатления с всички вас.
Изкачването в посока скалите е стръмно и опасно! Няма за какво да се хванеш, теренът, макар и сух, е хлъзгав, поради многобройните камъчета, които постоянно се ронят, а аз дори съм обут с перфектни туристически обувки!
Трудно и с много внимание успях да се изкача до Кръста.
Гледката, разбира се, е невероятна, панорамите във всички страни – перфектни и ненагледни, Смолян от високо е прекрасен, но си признавам, че поглеждайки надолу, в посока стръмните и отвесни скали, краката ми опасно омекваха.
Склоновете на планината бяха осеяни с огромни скални късове, по които пъплеха сенките на облаците.
Смърчовите исполини протягаха ръце към слънчевата благодат. Феноменална красота! Впечатляващо и плашещо! Бях изпълнен същевременно с адреналин и страх!
Да си призная пътят надолу бе по-опасен. Трябваше бавно да се спускам, държейки с една ръка камерата, а теренът е хлъзгав. Опасничко си е!
Слизайки обратно долу, продължих напред в посока природна забележителност Невястата.
Навсякъде край пътеката може да бъде открита красота! Само да имаш очи да я съзреш и сърце да я усетиш!
И около самата пътеката си беше доста красиво!
Скоро ще достигнете до поредното място за отдих, от където се открива впечатляваща гледка в посока ТВ кулата "Снежанка".
След кратка почивка продължавам напред.
След около десетина минути нормален ход пристигам край симпатичен детски кът, изграден в основата на скално образувание Невястата.
Тук вашите малчугани може да се позабавляват на прохлада в планината.
От оформения детски кът продължавам към скално образувание и природна забележителност Невястата – един от символите на Смолян.
Невястата е обявена за природна забележителност на 18 май 1987 г. с цел опазване на скално образувание. Огромният скален масив, заплашително надвиснал над град Смолян, е с площ 47,7 хектара.
Няма как да пропусна да спомена, че на територията на природната забележителност е забранено:
всякакви дейности, които водят до повреждане или унищожаване на дърветата;
късането или изкореняването на растенията;
влизането, лагеруването, преминаването и паркирането на моторни превозни средства;
разкриването на кариери, провеждането на минно-геоложки и други дейности, с които се поврежда или изменя както естествения облик на местността, така и на водния ѝ режим;
паша на домашни животни;
всякакво строителство.
Легендите
Вероятно най-известна от всички е легендата за красивата и смела българка, която се хвърля от върха на скалата – живяла тя по време на турското робство прелестна смолянска девойка. Както обикновено се случва в тези истории, красотата ѝ, макар прекрасен дар, за съжаление се превръща в проклятие. Видиш ли местният турски владетел зърнал хубавата девойка и я поискал за жена. Съгласила се девицата, макар и с натъжено от злата вест сърце. Пожелала преди сватбата да погледне за последен път дивното си и така прелестно родно място. Качили девойката на скалата. Отскубнала се тя и се хвърлила от нея. От тогава мястото носи името "Невястата". Ето защо, погледната от далече, скалата ярко се откроява в червен цвят.
Разбира се, съществуват и други легенди, свързани с тази червеникава скала. Според една от тях един от най-трудните етапи за село Райково, днес квартал на град Смолян, е именно този на насилственото помохамеданчване. Тогава хората се борили да опазят вярата си до последно, но за съжаление не успели. Покрили се хората насред горите. Насред горите – та в планините. Шепа хора потърсили подслон край скалата. Турците пратили по тях потеря да ги открие. Да ги открие и да ги погуби. Край скалата подслон намерили и млада майка с бебе в скута си. Посекли ги тук – край скалата турците. От кръвта им скалата в червено се оцветила.
Трета легенда разказва, че от скалата в пропастта под нея били хвърляни хора – деца и старци, момци левенти и млади девойки, които отказвали да сменят своята християнска вяра и да я заменят за чужда. Ето защо "Невястата" е известна още като "Скалата на вярата".
Как се стига до град Смолян?
Смoлян е град в Южна България, разположен в Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи при голяма средна надморска височина от 1035 метра, което го прави най-високо разположения областен град в България.
Намира се на около десетина километра от един от най-големите зимни курорти в България – Пампорово и Мечи Чал.
Градът е образуван на 18 юни 1960 г. вследствие на обединението на градовете Смолян и Устово, както и от селата Райково и Езерово.
Той е административен център на община Смолян и област Смолян.
Смолян е и един от най-дългите градове в България – близо 25 километра, което се дължи на линейното му застрояване по поречието на реките Черна и Бяла.
Смолян отстои на:
244 километра (на около 3 часа и 36 минути с автомобил) от столицата
98 километра (на около 2 часа и 03 минути с автомобил) от град Пловдив
428 километра (на около 5 часа и 56 минути с автомобил) от град Варна
321 километра (на около 4 часа и 04 минути с автомобил) от град Бургас
Как се стига до началната стартова точка на екопътека "Невястата"?
Началната стартова точка на екопътека "Невястата" се намира край републикански път IIІ-8641 (град Смолян – курорта Пампорово).
Край пътя е оформен обширен безплатен паркинг, който особено през почивните много бързо се запълва и е напълно възможно да не може да спрете и да оставите вашите автомобил. Ето защо бих посъветвал да се опитате да стигнете до тук в по-ранните часове на деня, за да бъдете сигурни, че ще намерите място за паркиране.
Какво може да се разгледа в близост?
В района се намират изключително красивите Смолянски езера. На 9 километра в северозападна посока (на около 14 минути с автомобил) в близост до основния път се намира езеро Лагера, известно още като Лъгът, което може да разгледате по време на престоя си тук.
Езеро Лагера е правено на язовир, отдаден през 1995 г. от общината на Ловно-рибарското дружество. Тъй като преливно-изпразнителната му част се пропуква и не позволява пълнене, то отново става езеро с площ около 7,5 – 12 хектара.
В североизточна посока от езеро Лагера се намира началото на екопътека "Трите Смолянски езера", която също ви препоръчвам да извървите по време на престоя си тук.
Тревистото езеро е разположено на 1540 метра надморска височина. Наречено е така, защото половината от площта му е покрита с еднометров торфен пласт, по чиято повърхност растат буйни треви. От тук при ясно и слънчево време се открива прекрасна гледка към Орфееви скали.
Най-високо разположеното от трите Смолянските езера е Мътното езеро. То се намира на около 1590 метра надморска височина. Дълбочината му е 4,5 метра, което го прави най-дълбокото от Смолянските езера.
На 16 километра северно от град Смолян (на около 25 минути с автомобил) се намира връх Снежанка, върху който се издига телевизионна кула "Снежанка".
Съветвам всеки един от вас да се изкачи чрез асансьорите до върха на 156-метровата телевизионна кула, издигаща се на 2082 метра височина. От уникалното кафе-панорама, оформено на 2019 метра н.в. се разкрива феноменална 360-градусова панорама.
В южната част на подножието на върха се намира началната стартова точка на пътеката към Орфееви скали.
В град Смолян може да посетите Смолянски водопад.
В град Смолян ви съветвам да посетите Регионален исторически музей – Смолян.
Виден експонат в РИМ Смолян е посребрената казашка сабя на полковник Владимир Серафимов, с която той не се разделя до края на живота си.
На 15 километра югоизточно от град Смолян (на около 27 минути с автомобил) на връх Средногорец се издига Паметникът, посветен на Двадесет и първи средногорски полк, известен като Родопската Шипка.
Съвсем наблизо се намира и село Полковник Серафимово.
Само на 21 километра източно от град Смолян (на около 38 минути с автомобил) ще откриете Момчиловата крепост.
Само на 18 километра северозападно от град Смолян (на около 26 минути с автомобил) ще откриете мястото, където е родена родопската песен – земя, опазила автентичната родопска душа, скътана между така красивите зелени склонове на планината и край шума на реката, средище на родолюбие и познание, място, което дарява свобода, тишина, спокойствие и увереност за едно по-добро утре – Широка лъка!
В Широка лъка задължително посетете достолепния храм "Успение Богородично" – символ на вярата, издигнат за 38 денонощия.
В Широка лъка е роден екзарх Стефан I Български, ето защо аз ще ви разкажа за спасяването на българските евреи.
Само на около 8 километра южно от село Широка лъка (на около 15 минути с автомобил) ще откриете Гела – усмивката на Родопите.
В село Гела препоръчвам да си направите несравнима по красота разходка и да се удивите на величествените красоти, заобикалящи селцето.
В село Гела непременно посетете интересните руини на ранновизантийска базилика – най-високо разположената в югоизточна Европа (1480 метра н. в.).
На около 24 километра западно от село Широка лъка (на около 34 минути с автомобил) се намира началото на екопътека "Струилица", край която можете да се насладите на чудното Самодивско пръскало.
На 14 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около 22 минути с автомобил) се намира Националната астрономическа обсерватория "Рожен".
На разклона в посока НАО "Рожен" може да спрете и да се разходите по обширните Роженски поляни, намиращи се на 1430 метра н.в. Насред поляните се издига най-високият пилон в България, висок 111 метра, върху който се вее българският трибагреник.
На 36 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около 53 минути с автомобил) се намира град Лъки и началната стартова точка на екопътека "Комин дере".
В близост се издига храм "Възнесение Господне" над село Борово, община Лъки.
На 38 километра северно от ски курорта Пампорово (на около 55 минути с автомобил) се намира друго китно селце, съчетаващо тишина зеленина и родопско спокойствие – Забърдо.
Точно преди селото се намира отбивката към природна забележителност "Чудните мостове Еркюприя" – впечатляващ скален феномен в Западни Родопи!
На 44 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около час и 4 минути с автомобил) ще откриете поредното симпатично родопско бижу – Белица, община Лъки.
От селото стартира екопътека "Белица – Пещерата", по която ви съветвам да поемете.
На влизане в Белица ще станете свидетели на този чуден скален мост – природна забележителност "Скален мост".
Очарователният водопад Гюмбертията се намира също край красива Белица, така че посетете го и му се насладете.
На 55 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около 1 час и 20 минути с автомобил) ще откриете един от претендентите за най-високо разположеното село на Балканите – Манастир.
В близост се намират 604 стъпала към свободата – към връх Свобода и чудни гледки към океана от Родопи.
И като за финал, мили мои приятели,
не бива да пропускате да разгледате
специалния албум с фото моменти –
открити, изживени, заснети и споделени с вас!
Comments