Плиоценски парк в село Дорково представлява много интересен палеонтологичен музей, който ви каня заедно да посетим.
Находището край Дорково е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Открити са над 600 кости на площ от 15 квадратни метра.
Това е най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа. Чрез него се маркира началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа.
На изкопаемите останки е обърнато внимание за първи път от местен учител през 30-те години на миналия век.
След няколкогодишно проучване, се стига до извода, че това е най-богатото находище на останки от овернски мастодонт (Anancus arvernensis) в света и едно от най-богатите на фосилни животински останки ранноплиоценски находища в Европа.
За голямото струпване на кости на едно място се предполага, че природно бедствие е унищожило цяло стадо овернски мастодонти и това вероятно се е случило край брега на древна река.
По-късно учените съобщават, че в района са живели девет архигрупи бозайници.
Част от находките са изпратени в чужбина за реставрация и консервация, като по-късно са върнати отново в България.
Находището е обявено за природна забележителност на 31 януари 1990 година.
При проведените прочувания са открити останки от бивни, кътници и части от скелети на над 30 вида гръбначни животни – над 600 кости на едри бозайници – мастодонти, трипръсти коне хипариони, древни редки маймуни, лъвове, саблезъби тигри, елени, тапири, носорози и примитивни мечки, а също и множество останки от гризачи и насекомоядни бозайници. Открити са два вида маймуни – мезопитек (mesophithecus) и долихопитек (Dolichopithecus ruscinensis), като и двата вида са от групата на колобусите.
Открити са и костни останки от един нов род и два нови вида за науката птици – нов вид за науката глухар – родопски глухар (Tetrao rhodopensis), който е най-древният представител на семейството на глухарите, нов род и вид езерна патица – плиоценска балканска патица (Balcanas pliocaenica) и неустановен вид дребна кокошова птица от подсемейството на яребиците.
Палеонтологичното находище край Дорково е уникално не само с големия си брой находки от овернски мастодонт, но и с голямото им разноообразие. Има останки, както на възрастни, така и на млади животни, а също и на малки мастодонтчета с млечни зъби.
В регистъра на защитените територии и защитените зони в България палеонтологично находище Дорково е защитена територия от категория: Природна забележителност.
Как се стига до местност Палеонтологично находище край Дорково?
Ако пътувате по пътя Пазарджик – Велинград, на разклона за Ракитово завийте вляво. Дръжте пътя за Дорково.
След като влезете в Дорково, следвайте указателните табели, които ще ви отведат извън селото по един наистина добър и широк път.
Ще се озовете на хубав паркинг точно пред сградата на музея.
Наоколо е очарователно красиво и се вижда цялото селце като на длан!
Какво може да се посети в близост?
В село Дорково може да разгледате достолепния храм "Св. Илия".
В близост се намират древните руини на крепост "Цепина".
На 8,5 километра от Дорково (на около 14 минути с автомобил) може да посетите чаровното градче Ракитово, където да разгледате старата часовникова кула.
На 20 километра от Дорково (на 30 минути с автомобил) се намира курортен комплекс Цигов Чарк и живописния язовир "Батак".
И като за финал, мили мои приятели,
не бива да пропускате да разгледате
специалния албум с фото моменти –
открити, изживени, заснети и споделени с вас!
Comments