C2020 F3 NEOWISE
- Stefan Ivanov

- 21.07.2020 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: преди 2 дни
Привет, звездияни!

В тази звездна публикация-пътешествие съм събрал моите първи и много плахи стъпки в нощната фотография.

Винаги съм мечтал да заснема Млечния път или просто небето, осеяно със звезди в някоя лятна нощ, или пък Юпитер, Сатурн, или Луната с нейните кратери.

Нощната фотография – своеобразен връх в професионалната фотография
Изискват се завидни умения, за да се справиш, но нека да не се лъжем, освен професионалните умения са необходими и огромни парични средства за закупуването на необходимата техника – големи и свръх скъпи обективи, скъпи камери, статив, топли дрехи, защото обикновено се ходи на някое тъмно и отдалечено от светлините на селищата място (например планината), както и още доста специализирано оборудване.

Снимките в тази публикация-пътешествие съм ги правил с личния си телефон и без статив, т.е. „от ръка“. И предвид наличните и оскъдни средства смея да отбележа, че се получиха всъщност доста добре.
Конкретният повод бе една далечна гостенка, която ни навестява на всеки (средно) 6000 години.
Тя носи името C/2020 F3 (NEOWISE) – „C“ се отнася за обекта, който е наименуван, т.е. комета, „2020 F3“ е датата на нейното откриване, т.е. втората половина на месец март 2020, „NEOWISE“ е програмата и екипът, който стои зад откриването ѝ.
И ето ме една късна юлска вечер извън града, защото в него фоновата осветеност е прекалена, иначе казано има твърде много светлина.
Бях само с телефон в ръка. Търсех я на северозапад, защото знаех, че е там някъде. С полезрението си я видях – невероятно слаба светлинка в небето, но това ми помогна да насоча телефона си към мястото и да снимам.
Доволен от резултатите следващата вечер намерих още по-тъмно и отдалечено от светлините на града място. Станаха добри снимки.
Успях да заснема и Млечния път, както и Юпитер и Сатурн.
Мили мои приятели, насладете се и вие на юлското звездно небе и на NEOWISE.
Сбогом, NEOWISE! Приятно странстване из Вселената!
Изживяване без реклами. Само чиста емоция.
"Фото моменти" е независимо творческо пространство.
Взех съзнателното решение тук да няма нито една досадна реклама, за да може сайтът да зарежда светкавично, а вие да потънете в историите и кадрите без прекъсване. Вярвам, че качественото съдържание заслужава чиста визуална среда.
Ако оценявате времето, енергията и личните разноски, с които създавам този пътеводител, можете да подкрепите мисията ми и следващите ни дестинации ТУК.
Благодаря ви, че споделяме тези моменти!




Коментари